"Shirinan"

Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Книги:

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Бяла черница  (Прочетена 5236 пъти)
Shirinan
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1213

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:21:26 »

Черница бяла (Morus allba)
    (бяла бубонка, бяла дудула, бяла дуда, барабонка, бобонка, муренка, бял дуд, дудена,  черница)

1. С листа от черница се налага изгорено и гнойни рани. При жълтеница се пие листа от черница, смил и жълтениче. (Енц. БНМ)

2. Листата се берат през цъфтеж – април-май, изсушени на сянка. Листата имат доста силно изразено противовъзпалително и намаляващо кръвната  захар действие. Сокът от плодовете като откашлечно средство, при болести на гърлото. (кн.•48, стр. 154/ОЯ)

3. Разнася отоци в гърлото, гръкляна, небцето и езика, заздравява ги. (кн.•41, стр. 101)

4. Плодовете на черната черница са много по-вкусни и по-едри от бялата. Брашното от изсушени плодове на черницата се смята за много ценен хранителен продукт. От пресните плодове се вари вкусен мармалад. Според Авицена плодовете на черната черница са много добро средство срещу хипертония. Свежите плодове подобряват апетита, подобряват обмяната на веществата, способстват отслабването. Листата от черница понижават температурата при простуда, кората от корените се използва  за лекуване на диабет и заболяване на бъбреците, хипертония. За лекуване на екзема, ревматизъм, кожна туберкулоза се използва добитият от листата на черницата биостимулатор фомидол. Някои лекари препоръчват на болните от диабет да посипват храната се с прах от сушени черничеви листа, които съдържат витамин В-2, спомагащ за усвояване на глюкозата. Две с.л. надробени черничеви плодове се заливат с чаша кипяща вода. След 4 часа се пие по 1/4 чаша  4 пъти дневно. Две с.л. прах от  кората на ствола или клонките на черницата се смесват с 1/2 с.л. слънчогледово масло – използва се против натъртване и застарели рани. (в-к "Зн.", бр. 21 – 2000 г.)

5. Черницата (бяла и черна) в свеж вид и настойка от сушени плодове практически помага при всички сърдечно-съдови заболявания. (в-к "Леч.”, бр. 37 - 2001 г.)

6. Отварата от листата лекува простудни заболявания, отварата от корените лекува хипертония. В Китай кората  се използва за лечение на захарен диабет, хипофункция на черния дроб. От листата се изработва препарат за лечение на екзема, ревматизъм, кожна туберкулоза. Ежедневно 4-5 пъти приемане на 200-350 г. плодове на едно приемане дава поразителен ефект при лечение на болни с клапанни поражения на сърцето, а така също на страдащи от миокардиодистрофия. Употребявайки плодовете, болките  в сърцето утихват, тоновете се подобряват, също и общата работоспособност. Народният опит свидетелства, че болните от захарен  диабет оздравяват, ако употребяват плодове от черница, пият приготвения от тях сок и сироп, посипват храната с прах от изсушени листа, богати на витамин В-2, който помага за фиксацията на глюкозата  в тъканите на организма. Системната употреба на плодовете подобрява зрението, действува кръвопречистващо, кръвотворно, нормализира обмяната на веществата при заболявания на стомаха. Сокът от плодовете е не само чудесен хранителен продукт, но и отлично средство против кашлица. Пие се сокът при запек, при възпаление на гърлото. Прахът от кората на клонките, смесен с растително масло, се използва като мас за лекуване  на загорели рани. Събраните и изсушени за зимата плодове се използват при сърдечно-съдови заболявания. (от кн."Наш друг лес", 20.01.2002 г., стр.,117)

7. Бялата черница  е пренесена в Европа около 12 век, а черната значително по-рано. Черничевите плодове съдържат около 10% захар, която се състои главно от фруктооза и глюкоза. Плодовете и на двата вида се употребяват в прясно и сушено състояние. Те са подходящи  за  сладка, желета, компоти, сокове и сиропи. Плодовете съдържат ценни хранителни и лечебни свойства – при остра кашлица, бронхиална астма, болки в сърдечната област и против затлъстяване,подобряват зрението, стимулират отделянето на пот и урина, при стомашно чревни разстройства. Отварата от листата и кората се използва срещу диабет, хипертония, бъбречни заболявания и др. Анализи на съдържанието на плодовете показват, че общата захар се движи от 17 до 21 %, а инертната захар от 14 до 17%. Те са богати на органични съединения, съдържащи желязо, на мазнини, белтъчини и витамини. (сп. "Защита на природата" - няма брой и година)

8. Употребява се сокът от плодовете при запек и настинка при децата, а отварата от листата - против диабет. Сварени съз захар, плодовете се дават против гърлобол. Употреба: 2  с.л. листа се заливат с 400 мл. вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Пие се по 1 чаша преди ядене 4 пъти на ден. (сп. „Защита на природата”, бр. 7, год. неизв.)

9. Още Хораций казва, че за да понасяш добре летните горещини, трябва да ядеш след нахранване черници. Плодовете съдържат 10% захар, лимонена и ябълчна киселина, белтъчини, пектини, дъбилни вещества, витамини, значително количество желязо и затова се препоръчва при анемия да се консумират плодовете. Използването на голямо  количества плод - по 200-350 г.  4-5 пъти на ден след ядене е довело до подобряване на здравословното състояние на болните от миокардиодистрофия и порок на сърцето. След едномесечно лечение с плодове дейността на сърцето се подобрило, задъхването намаляло, трудоспособността се повишила. Листата на черницата се използват за лечение на диабет. Около 2 с.л.сухи листа се запарват с 400 мл. вряла вода за 60 мин. и се пие по 1 винена чаша 4 пъти на ден преди ядене. Плодът на бялата черница действа благоприятно за засилване на зрението. (маг. фарм. Лачо Лачев, в-к "Зн.", бр. 31 - 2001 г.)

10. Листата от бяла черница една щепа нарязани на дребно в 1.5 л. вода пренощува и на сутринта се изпива като вода. (в-к "Втора младост", бр.12, 2002 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 22:39:57 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Бяла акация
    Даровете на природата
    Shirinan 0 2078 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:40:49
    от Shirinan
    Бяла бреза
    Даровете на природата
    Shirinan 0 2010 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:41:14
    от Shirinan
    Бяла липа
    Даровете на природата
    Shirinan 0 1419 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:41:56
    от Shirinan
    Бяла мъртва коприва
    Даровете на природата
    Shirinan 0 1767 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:42:52
    от Shirinan
    Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Изработка на сайт | Психолог  © Copyright