Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Черна боровинка  (Прочетена 3380 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:20:24 »

Черна боровинка (Vaccinium murtilus)
    (брусница, бориче, черникакрещяло, черни диви череши, боровница.)

1. Употребяват се всички части на растението. Отвара от плодовете се пие при отслабено зрение, против разстройство. Плодовете се варят, докато остане на половина. Отвара от листа и клонки се препоръчва при хроничен бронхит, кашлица, повръщане, спазми в стомаха. Листата и клонките  в комбинация с троскот, цвят от бяла роза и сухи чушки от зрял фасул се препоръчва от родопчани при цироза на черният дроб. При пясък в жлъчката 10-15 г. корени се варят в 500 мл. вода 1 час и се пие топла. При диабет се пие отвара от корени на черна боровинка, корени на шапиче, корени дилянка, семе от лен и бобови шушулки в 500 мл. вода 15-20 мин. Пие се студена по 4 пъти по 1 винена чаша. (Енц. БНМ, стр. 41)

2. Много добро средство при стомашно-чревни заболявания – гастрит, язва, колит, хронични диарии, хемороиди, понижава захарта в кръвта, има бактерицидно действие. (кн.•44)

3. При екземи се поставят лапи от плодчета, варени няколко минути. (в-к "Зн.", бр. 32 – 2000 г.)

4. Има хипогликемичен ефект при диабет, при колики, затруднено храносмилане, при някои очни заболявания като дегенерация на макулата, катаракта, глаукома, диабетична ретинопатия се повлияват благоприятно, за лечение на разширени вени, хемороиди, намалява холестерола, атеросклерозата. Особено ефикасен е екстрактът от черна боровинка за улесняванена вено- и лимфопровоодимоста, които съпътстват разширените вени, намаляват болките и отоците на краката. Токсичността на екстрактите от черна боровинкаа е нищожна. (проф. д-р П. Манолов, фитотерапевт, в-к "Зн.", бр. 42 - 1996 г.)

5. За лечебна цел се употребяват листата и плодовете. Листата се събират юли - август, а плодовете след тяхното узряване от юли до септември. Отрязва се цялата надземна част, след което се обират листата. Действието на билката е затягащо, антисептично и противовъзпалително. При диарии при децата, гастрити, ентерити и колити у възрастни, при екземи, болезнени пристъпи от бъбречни камъни, ревматизъм, кокоша слепота, при диабет. (Г.Георгиев, агроном, в-к "Зн.", бр. 33 - 1998 г.)

6. Черната боровинка е широко разпространена в Европа, Северна Америка и Азия. Използват се плодовете и листата. Плодовете съдържат танини, витамините А и С, пигменти, наречени антоцианини, които укрепват стените на съдовете. Те подсилват колагеновия протеин в тях и правят фините капиляри по-слабо пропускливи. Хемороидите и варикозните вени са пример за отслабване на съдовите тъкани, срещу което боровинките могат да помогнат. Плодовете имат антибактериално и антивирусно действие благодарение на таниновите съединения. Освен че помага за кръвоснабдяването на очите, антоцианинът в боровинката съдейства за производството на важен химикал, играещ роля за преобразуване на светлината в електрически сигнали, подавани на мозъка. Боровинката подобрява зрението в условията на слаба осветеност. Тя намалява напрежението в очите и е особено полезна за студенти, работещи на компютър. Плодовете се използват в състава на препарати срещу диария и за гаргара при възпалено гърло. Листата на боровинката се използват при разстроен стомах, възпаление на пикочния тракт, ревматизъм, диабет, подагра и кожни ъзпаления. За да приготвите чай от боровинки, залейте 5-10 г. - 1 и 1/4 до 2 1/2 ч.л. намачкани плодове със студена вода, свалете от котлона  10 мин. след като заври и прецедете. Макар че не е препоръчително, чай от листата можем да направим, като залеем 1 г. (малко под 2 ч.л.) ситно нарязани  листа с вряща вода и оставим да кисне 10-15 мин. Обичайната дневна доза е 20-60 г. плодове. В по-големи дози поради високото съдържание на танини може да причини храносмилателни проблеми. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 40 – 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 23:20:59 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright