Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Черен оман  (Прочетена 3869 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:19:43 »

Черен оман  (Symphytum offficinale)
    (мазало, див тютюн, зарасличе, черен корен, чернокос, страстник, зараст, мазен корен, черно коренче, самодивско мазниче)

1. С корена, сварен на каша, са налагат трудно зарастващи рани, контузено, счупени кости, разкъсани мускулни тъкани, циреи, лимфатични и ревматични отоци, кожни обриви,струпеи и мастит. С отварата се прави гаргара при ангина, рани в устата и гърлото. Отвара от корените и листата се пие при кашлица, язва на стомаха, кръвохрак, кръвотечение от носа. (Енц. БНМ, стр. 144)

2. Ускорява зарастването на счупени и гнойно възпалени кости и рани, има силно изразено противоязвено и противовъзпалително действие, понижава кръвното и кръвната захар, при наранявания, гастрити, колити, възпаление на горните дихателни пътища, алергични заболявания. Народната медицина препоръчва билката при кашлица, бронхит, повръщане на кръв, туберкулоза, възпаление на червата и за предпазване от злокачествени образувания.
    Внимание! Билката съдържа силнодействащи вещества! Да не се употребява продължително време и да не се предозира! (кн.•48, стр. 182)

3. Ефективно средство при натъртвания, навяхване или изкълчвания. Кореновата част на растението се използва за гаргара при възпалено гърло и венци. Вътрешно коренът се използва като средство при стомашни болки, язви, ревматизъм, гръдна конгестия, диария и възпаление на белодробната обвивка. Вътрешната употреба не се препоръчва поради наличие на опасни канцерогенни вещества. Съдържащи се в черният оман токсични алкалоиди на пиролизидина причиняват рак и едновременно с това увреждат черния дроб. Да се избягва употребата на корена и препаратите, които го съдържат. За безопасно се счита употребата на мазила и мехлеми, ако не се използват при кожа с нарушена цялост и се ползва повече от 4 седм. В Европа е законно ограничена употреба на препарати от чер оман до дневни дози, в които съдържанието на токсични алкалоиди на пиролизидина е не повече от 1 микрограм при вътрешна употреба или 100 микрограма при  външна употреба. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 29 - 2001 г.)

4. Доказано е, че алантоида в черният оман стимулира клетъчното делене, подпомага заздравяването на лигавицата на стомаха при язвена болест и други възпалителни процеси. Наши учени още през 1969 г. (проф. Петков) са доказали, че черният оман намалява кръвното. Прилага се при язвена болест заедно с живовляк и жълт кантарион, а при кръвно налягане - с глог, валериана, дяволска уста и др. Предполага се, че има и противотумурно действие.
    Употреба: най-напред една непълна супена лъжица от корена се залива и кисне 8 часа. Остатъкът от билката се залива за 20 мин. с гореща вода, след което двата извлека се смесват и се изпиват на 3 пъти половин час преди ядене. (д-р А. Челебиев, в-к "Зн.", бр. 27 - 2002 г.)

5. Тя е превъзходно средство при рак на стомаха и червата, на които действа смекчаващо. (в-к "Д-р", бр. 25, стр. 5, 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 23:55:34 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Бял оман
    Даровете на природата
    Админ 0 2419 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:02:26
    от Админ
    Оман черен
    Даровете на природата
    Админ 0 1825 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 14:32:59
    от Админ
    Черен бъз - бъзак
    Даровете на природата
    Админ 0 6074 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:18:42
    от Админ
    Черен дървовиден бъз
    Даровете на природата
    Админ 0 4195 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:19:21
    от Админ
    Разстроен черен дроб
    Изцеление от природата
    Administrator 1 3007 Последна<br />публикация Април 16, 2011, 12:44:03
    от @di

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright