Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Червено подъбиче  (Прочетена 4648 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:18:03 »

Червено подъбиче  (Tanaerium chamaedrys)
    (диариче, количав бурен, бабиче, горчива чубрица, дубче, змийско биле, къс добри, дъбче, зъмска трева, трескиня белькя, количе, подубниче)

1. Отвара от червено подъбиче се пие при сърцебол, разстройство, дезинтерия, ревматизъм, подагра, рахит, камъни в жлъчката и жлези. (Енц. БНМ, стр.317)

2. Билката има тонизиращо, затягащо, кръвоспиращо, диуретично действие. Има бактериостатичен ефект спрямо дезинтерийните, паратифните  стафилококи и стрептококи. Запарката се използва като тонизиращо действие на стомашно-чревния тракт, повишава апетита, усилва секрецията на жлъчката, подобрява храносмилането, при хемороиди и диария. (кн.•44)

3. Има силно общоукрепващо, тонизиращо, кръвоспиращо и запичащо действие, подобрява функциите на храносмилателният тракт, чернодробни заболявания, киселини  в стомаха, възпаление на очите. (кн.•46, стр.155)

4. Според Авицена червеното подъбиче има пикочогонно, лекуващо    рани, резорбиращо действие, отпушва запушванията на вътрешните органи.
    Внимание! Червеното и бялото подъбиче дразнят лигавицата на стомаха, затова са противопоказани при наличие у болния на  гастрит, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника! (кн.•45, стр. 36)

5. В дрогата се съдържат дъбилни вещества, витамин С, флавоноиди, етерично масло с жълто-зелен цвят и приятен аромат. Има кръвоспиращо, затягащо, общоукрепващо и тонизиращо действие. Намира приложение при запек и кървене. Препоръчва се за подобряване на апетита, при болки в стомаха и червата, пясък в жлъчния мехур, диария, кръвохрачене, хемороиди, екземи, рани, болести на жлъчката и черния дроб. Използва се за производството на препарата "Фитодонт",при кожни заболявания. БНМ препоръчва дрогата и при ревматизъм, възпаление на очите, обилна менструация, половата слабост, простуда и други заболявания, изискващи общо укрепване на организма.
    Начин на употреба: 2 с.л. ситно нарязана дрога се заливат с 500 мл. кипяща вода, ври 5 мин. и кисне 30 мин. Взема се 3 пъти на ден преди ядене по 80-150 мл. За външно приложение се вземат 4 ч.л. и 200 мл. кипяща вода. (Г.Георгиев – агроном, в-к "Зн.", бр. 8 – 1998 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 19:48:19 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Червено вино
    Природосъобразно хранене
    Админ 3 3095 Последна<br />публикация Февруари 23, 2010, 22:49:50
    от delfin
    Червено тигрово око
    Минерални и скъпоценни камъни
    Админ 0 2579 Последна<br />публикация Април 25, 2010, 10:19:27
    от Админ
    Бяло подъбиче
    Даровете на природата
    Админ 0 2360 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:43:55
    от Админ
    Цвекло и червено цвекло
    Даровете на природата
    Админ 0 2373 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:08:03
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright