Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Червен кантарион  (Прочетена 3517 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:15:54 »

Червен кантарион (Erythrea centarium)
    (посечниче, горчивка, трескаво биле, червена звъника, горчивче, червено калъчево, калъчая, бабиче, басма, китица, червено которонче, бабино биле, горчило, горчица, жлъчка, земна жлъчка, катрион, китка, сама китка, трескавиче, тряскавиче, цървен кантарион, червено которонче)

1. Чаят от кантариона  отстранява стомашни болки, засилва слаб стомах и лениви черва, както и вренето в стомаха. При запек действа слабително. Дневно се взема по 1 чаша на глътки  половин час преди ядене. Помага при мускулен и ставен ревматизъм, подагра и захарна болест. Смесен с пелин и мед - при магарешка кашлица. При пъпки по кожата 15 г. червен кантарион, 750 мл бяло вино сварен при треска. В зехтин при изгаряне. (дн.•1 – стр. 65)

2. Цялото растение се употребява при болести  в черният дроб, стомаха и червата. (Ф-2)

3. Отвара от билката се пие при вятър  в корема, слаб стомах, сърцебол, колики, против запек и диария, против кръвоизливи при язва на стомаха, като пикочогонно средство, при нередовна менструация, маясъл, за пречистване на кръвта, при жълтеница. Отвара от ч.к. във вино се пие като укрепващо при слабост, охтика, за възбуждане на апетита (заедно с листа от коприва и ягода). С настойка от прясно счукано растение в зехтин на слънце се използува за всякакви рани. (Енц. БНМ, стр. 434)

4. Билката има апетитовъзвуждащо действие,подобрява храносмилането. Използва се и като средство за стимулиране отделянето на стомашен, жлъчен и панкреатичен срок при тези заболявания. Понижава температурата. Външно се използва при бавнозарастващи рани  и косопад. (кн.•44, стр. 347)

5. Улеснява храносмилането, възбужда перисталтиката, повишава апетита, действа тонизиращо след тежко заболяване, при чернодробни заболявания, болести  на жлъчката и далака, червата, хемороиди, туберкулоза на червата, отслабване на очите, епилепсия, главоболие, захарна болест. Зехтин 250 мл. и 25 г. суха билка е много добро средство при гнойни рани и рани от  изгаряне.1 с.л суха билка се залива  с 400 мл.  вряла вода и кисне 2ч. Приема се по 1 винена  чаша 3пъти дневно. (кн.•47, стр. 145)

6. Помага при  кървене на червата, лениви черва, хемороиди, анемии, болести на черния дроб, далака и жлъчката, мускулна атрофия, подагра. Действа като засилващо средство след тежки боледувания, като засилва имунната система. В 500 мл. вряща вода се слага 1 с.л. от дрогата, кисне 30 мин. Изпива се за деня бавно на глътки. При предозиране билката е отровна! (в-к "Зн.", бр. 16 – 2000 г.)

7. Дрогата има апетитовъзбуждащо действие, стимулира отделянето на стомашен сок, газогонно. Прилага се за повишаване на апетита, улеснява храносмилането, при болки и кисилини в стомаха, лениви черва, жълтеница, диабет, малокръвие, главоболие, запек с газове, трескави състояния. Една  ч.л. дрога се залива с 200 мл. гореща вода. Изпива се на 3 пъти половин час преди ядене. Може да се направи и извлек с вино - вземат се 60 г. стръкове и се накисват в 1 л. вино за 8 дни, след което се прецежда и се държи на хладно. Пие се по 1 винена чаша преди ядене. (в-к "Зн.", бр. 31 - 1996 г.)

8. Събират се цветовете и прицветните листа от юни до септември. Силно горчиво вещество. Стимулира секрецията и контракцията и храносмилателната система, действа разхлабващо. Използва се при стомашни смущения, киселини, чернодробни болести, силно намалена жлъчна секреция, за пречистване на кръвта при кожни болести, захарна болест. Външно за труднолечими рани.
    Употреба: 1 ч.л. дрога се накисва в 2 чаши вода и кисне 10 мин. и се приема половин час преди ядене. (кн.•56 - стр. 44)

9. Той е най-ефикасното растение за лечение на деисбактериозата. В сбор с други билки той лекува заболявания на белите дробове, пикочния мехур и хемороиди. Прилага се срещу запек, метеоризъм, киселини, при заболявания на черния дроб, недостатъчна секреция на жлъчен сок, помага при заболявания на сърцето, главоболие (в смес с върбица и емпетрум), при малокръвие (заедно с медуница и мочурно прозорче), за възстановяване на силите при жълтеница  (бял трън ), малария и диабет (с об. Шапиче). Билката съдържа етерично масло, смоли и восъчни вещества. Тя възбужда апетита. Една с.л. от нарязана билка се залива с 400 мл. вряща вода и кисне 2 часа. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти преди ядене. Представлява голям интерес за износ в чужбина. (в-к "Билка", бр. 16 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 21:11:35 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Червен Яспис
    Минерални и скъпоценни камъни
    Админ 0 4919 Последна<br />публикация Април 25, 2010, 10:16:08
    от Админ
    Вълнест и червен напръстник
    Даровете на природата
    Админ 0 2406 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 14:01:36
    от Админ
    Звъника-жълт кантарион
    Даровете на природата
    Админ 0 5744 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 18:36:35
    от Админ
    Червен глог
    Даровете на природата
    Админ 0 4128 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:15:21
    от Админ
    Червен пипер - червени чушки
    Даровете на природата
    Админ 0 2701 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:16:42
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright