Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Червен глог  (Прочетена 4124 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:15:21 »

Червен глог (Crataegus monogina)
    (благин, глогинка, благинка, еднокичков глог, бял глог, калина, шипка гюл)

1. При гърлобол, главоболие и черна жълтеница се пие отвара от черен глог, при черна жълтеница се пие и отвара смес от божур, черен глог и пелин. (Енц. БНМ, стр.88)

2. Билката има кардиотонично действие, съдоразширяващо, понижаващо кръвното налягане и седативно действие. Използува се при хронична сърдечна недостатъчност, хипертония, стенокардия, бронхиална и кардиална астма, атеросклероза, сърдечна невроза, варикозни вени, чернодробна цироза, страхова невроза, неврастения и др. (кн.•44)

3.Плодовете имат кардиотонично, р-витаминно, противотуморно и адристигенно действие. (кн.•44)

4. Понижава  постепенно кръвното налягане, разширява кръвоносните съдове, регулира сърдечната дейност, увеличава физическата и умствената работоспособност, при увеличение на простатата, задух, атеросклероза на коронарните съдове, болести на отделителната система. (кн.•47 - 112)

5. Цветовете се берат преди пълния цъфтеж - април-юни, а плодовете - след като узреят напълно - септември. Глогът се използва за лечение на гръдна жаба, стенокардия, миокардиосклероза, миокардни увреждания, състояния след прекаран инфаркт, сърдечна аритмия, сърдечна невроза, хипертония и атеросклероза. Две с.л. цветове  и листа се заливат с  400 мл. вряща вода и се оставят да  киснат 2 часа. Пие се 3 пъти на ден преди ядене. Плодовете трябва да се варят 5-10 мин. (в-к "Зн.”, бр.18 - 2000 г.)

6. За лечебни цели се използват плодовете, листата и цветовете. Глогът и глоговите препарати имат тонизиращо действие при функционални разстройства на сърдечната дейност и сърдечна слабост, начална хипертония, за регулиране на съня, за активиране на щитовидната жлеза, действа успокояващо,эзасилва кръвообращението,эподобрява общото състояние на болните. Счита се за своеобразен биостимулатор. Около 1 с.л. цвят се запарват  с 250 мл. вряща вода и кисне 60 мин., пие се по 1 каф. чашка 3 пъти на ден преди ядене. Тинктурата се приема по 20-30 капки. (Л. Лачев - маг. Фармацевт, в-к "Зн.", бр. 43 - 1996 г.)

7. Глогът укрепва стомаха и черния дроб и възбужда апетита, лекува и диария и е изпитано средство при главоболие и висока температура, когато се пие като отвара с захар. Приеман в големи количества може да бъде вреден за бъбреците, затова е добре да се приема заедно с анасон или сладко от рози. (Л. Л., в-к "Зн.", бр.12 - 1998 г.)

8. Билката разширява кръвоносните съдове, подобрява кръвоснабдяването, умерено понижава кръвното налягане, действува успокоително, намалява възбудимостта на сърцето, понижава холестерола. Използва  се при атеросклероза, при по-леки  форми на повишено кръвно налягане, сърдечна невроза, нервна възбуда.
    Употреба: 2 с. л. цвят се заливат с 500 мл. вряща вода, ври 3 мин. и кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти 30 мин. преди хранене. (Кост. Георгиев – агроном, в-к "Зн.", бр.10 - 2001 г.)

9. Екстрактите от глога предизвикват разширение на коронарните съдове, понижават кръвното, намаляват холестерола, наарушение на сърдечният ритъм,  капиляротонично и др. (проф. д-р П.Манолов, в-к "Зн.", бр. 39 - 2001 г.)

10. Използва се при сърдечна слабост, високо кръвно налягане, безсъние, повишена раздразнителност, сърцебиене, задух, гръдна жаба. (кн.•56, стр. 15)

11. Безконтролната употреба на отвари може да повлияе на сърдечния ритъм. Не пийте отвара или настойка от растението на гладно, защото може да предизвика спазъм на червата и газове. Вкусовите качества на плодовете се подобряват след първите есенни застудявания. Тогава се разрушават част от дъбилните вещества и плодовете са по-сладки. (маг. фар. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 8 - 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 20:11:03 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Червен Яспис
    Минерални и скъпоценни камъни
    Админ 0 4918 Последна<br />публикация Април 25, 2010, 10:16:08
    от Админ
    Бял глог
    Даровете на природата
    Админ 0 1681 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 12:57:57
    от Админ
    Вълнест и червен напръстник
    Даровете на природата
    Админ 0 2406 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 14:01:36
    от Админ
    Червен кантарион
    Даровете на природата
    Админ 0 3515 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:15:54
    от Админ
    Червен пипер - червени чушки
    Даровете на природата
    Админ 0 2700 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:16:42
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright