Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Хмел  (Прочетена 2471 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:04:43 »

Хмел /Humulus lupulus/
    /мая, горец, горчица, гуреш, мел, повит, повой, печен крак, беличе, пафит, гориц./

1. Чай от плодовете на хмела възбужда апетита, помага при жлези, детско малокръвие,  нежит, лек при нерви, безсъние, и болезнена менструация. Комбиниран чай 5-6  шишарки хмел, 1 корен дилянка, 1-2 връхчета с цвят на жълта комунига и 1 стърк коприва. При жълтеница се пие винена настойка от шишарките на билката. Смята се, че лековете от хмел в по-големи дози са вредни за здравето./Енц. БНМ стр.425 /

2. Шишарките имат успокоително, противовъзпалително, болкоуспокояващо,  диуретично, възбужда апетита, подобрява храносмилането.
    Употребява се като запарка:
    - 2 с.л. ситно нарязани шишарки се заливат с 400 мл. кипяща вода и киснат 30 мин. Пие се 3 пъти на ден по 120 мл. преди ядене. /В-к"Зн"бр.50-99 год./

3. С хмел са се лекували в миналото, а и сега редица заболявания при лечение на безсъние, анемия, жълтеница, камъни в жлъчката, простатит, полова превъзбуда, нервно пренапрежение, главоболие, стомашни болки.
    Начин на употреба:
    - 2 с.л.шишарки се заапарват с 300 мл. вряла вода и киснат 2 часа. Пие се с мед по 1 винена чаша 3 пъти на ден преди ядене. Маг. фарм. Лачо Лачев./В-к "Зн" бр.49-2001 год./

4. Плодоносни клонки събирани м. август. Дрогата има успокояващ ефект при безсъние, изострена чуствителност, възбуда, сексуална превъзбудимост, ревматизъм, подагра. /Кн.•56-стр.56./

5. Настойката от хмелови шишарки се използва за подобряване на  храносмилането, гастрити, заболявания на жлъчният мехур, белодробна туберкулоза, сърдечна недостатъчност, повишена нервна възбудимост, виене на свят. Външно при кожни болести, пърхут, за укрепване на косата. В Тибетската медицина хмелът се цени като противораково средство, а в старинните руски източници за пречистване на кръвта.
    Употреба:
    - При косопад и оплешивяване - корени от репей-30 г., коприва-25г., хмелови шишарки-25г., цветове от невен 20 г. Три с.л. от смляната смес се залива с 500 мл. вряща вода и ври 15-20 мин. на слаб огън и кисне 3-4 часа. Маг. фарм. Латинка Янева. /В-к "Л" бр.45-2001 г./

6. Шишарките се събират през м. август, когато имат жълто зелен цвят. Те съдържат етерично масло, смолисти, горчиви и дъбилни вещества, органични киселини, фитохормони, фитонциди, холин и др. Хмелът притежава подчертано нервноуспокоително действие. Прилага се с успех при неврози, протичащи с свръхвъзбудимост, климактерични неврози, безсъние при полова възбуда и др.
    Употреба:
    - запарка от 1 ч.л.ситно нарязани шишаррки се заливат с 250мл. вряща вода. Пие се по 1/4 ч.ч. 4 пъти дневно преди хранене. Вземат се по 100г. корени дилянка, мента, маточина и шишарки хмел и се смесват добре. Една с.л. от сместа се залива с 300мл. кипяща вода и кисне 1час и се приема сутрин и вечер по 150 мл.
    - Вземат се корени от дилянка, шишарки, хмел, ст. босилек и орехови листа от всичките по 100 г. Една с.л. от сместа се слага в 1 л. вода и ври ....мин. Пие се 3 пъти дневно. Особенно добре се повлиява страховата  невроза. В домашни условия лесно може да се приготви билкова възглавница: за сън. и протиив главоболие /особенно от мигренозно естество/
    За целта са необходими:
    - 500 г. изсушени шиширки от хмел, или смес състояща се от черен бъз, листа от папрат, цвят от лавандула, стъркове от жълта комунига. Билките се пълнят в малка възглавничка, която се поставя под възглавницата, на която спите. Наред с нервноуспокоителното действие хмелът притежава още болкоуспокоително, антимикробно, противогъбично, антисептично и отводняващо действие. В народната медицина шишарките от хмел се употребяват за укрепване на косата, при пърхут, сърбеж на главата. Особенно добре действа прилагането на шишарки от хмел, съвместно корени от блатен аир, листа от коприва и корени репей.
     При косопад се препоръчва следната рецепта:
    - смесват се добре 4 с.л. цветове от невен и 3 с.л. шишарки от хмел. 50 г. от тази смес се залива с 1 л. гореща вода и се оставя да кипне. Употребява се топла отвара за втриване в кожата на главата 3 пъти седмично. БНМ употребява шишарките при камъни в бъбреците и пикочният мехур, възпаление на простатата, възпаление и камъни в жлъчният мехур, при смущения в обмяната на веществата, за повишаване на апетита, при нощно напикаване.

Внимание!
     Хмелът трябва да се употребява внимателно, само по лекарско предписание, тъй като растението е отровно, ако се предозира. Д-р С. Цанева фитотер. /В-к "Зн" бр.34-02г./

« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 21:20:27 от turist » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright