Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Хвойна  (Прочетена 4142 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 19:02:34 »

Хвойна /Jniperus communis/
    /повтаря се на 162.смърч, смрика, боровица, сеховник, кацарка, свина, увина, яловник, фунда, андръч, ардъч,/

1. Употребяват се плодовете, които се събираат през есента. Тинктурата от 1 чаша смачкани плодове в 750мл спирт, вино или ракия взети по 15-20 капки дневно се дава при натиск в главата мигрена, болки в задните части на главата, слабост и натиск в
    очите, невралгия, ревматични болки. Външно: кожни болести образуващи люспи и кори. /дн. 1-стр.64/

2. Да не се взема при  остри бъбречни заболявания и  бременност.
    Безопасна употреба:
    - 1 чаена лъжичка плодчета се заливат с 500мл. вряла вода и кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно./Ф-7/

3. Сурови плодове от хвойна /8-10 бр.дневно/, а също и чай от тях се приема при трудно пикаене, болки в стомаха и бъбреците, маясъл, кожни обриви, пясък и камъни в пикочният ммехур и бъбреците, лош дъх, киселини, настинка, треска, за "пречистване" на кръвта  и подобряване на храносмилането. При маясъл се пие  отвара от хвойнови плодове във вино или ракия. Отвара от млади хвойнови клонки се използува като слабително. /Енц. БНМ стр.423 /

4. Използват се плодовете. Берат се август-октомври, при пълно узряване, когато са придобили тъмносин цвят. Има главно диуритично и уроантисептично, но притежава също газогонно, спазмолитично, стимулира храносмилането. Прилага се като запарка. В по-големи дози и при продължителна употреба дразнти бъбречният паренхим и предизвиква увреждане на бъбреците. /кн.•44/

5. Червена хвойна - Jniperus oxycedrus/червена  смирна/ Плодът  се използва както синята хвоойна.

6. Пречиства всички органи-стомах, черва, дробове, кръвта. Плодовете улесняват изхвърлянето на пясък от бъбреците, но не се  препоръчват при нефрити и бременни жени. /кн.•47-стр.142/

7. Народната медицина я препоръчва при затруднено уриниране, задух и бронхит, слабително средство и цяр за екземи. Вътрешно се приема като отвара - 1 или 2 ч.л. хвойнови плоодчета се заливат с 500мл. вряща вода, ври 3 мин., кисне 1 час и се пие по 100г - 4 пъти дневно, в продължение на 20 дни под лекарски контрол. Да не се употребява при бременни и остри бъбречни заболявания.
    доц.д-р Ц. Цолов. / В-к "Зн" бр.51-99год./

8. Употребяват се плодчетата, които съдържат етерично масло 0.5-2% инвертна захар до 30%, горчиви глюкозиди, флавоноиди, танини, органични киселини смолии др. Действие:
    Дрогата действува противовъзпалително, пикочогонно и успокоително при възпаление на бъбреците и пикочният мехур
    Употреба:
    - при бъбречни възпаления се  приготвя запарка от 2 ч.л. суха дрога се заливат с 250мл. кипяща вода, вари се 3 мин и кисне 30 мин. Приема се 3 пъти дневно по 80мл. 15 мин. преди ядене.
    К.Георгиев-агроном. /В-к"Зн"бр.23-2001 год./

9. Хвойната е изключителна при цистит у възрастни. Плодчетата се наричат още галбули. Сушат се на сенчесто и проветриво място и се берат от септември до края на ноември и цели са годни 2 год. Етеричните масла в плодовете действуват пикочогонно и дезинфекцираща, така повлияват при тежки хронични цистити и при затруднено уриниране.
    - Рецепта: 1 чаена лъжичка леко намачкани плодове от хвойна се заливат с 500 мл. вряла вода и киснат 1 час. Пие се по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди ядене. Има и
    друга рецепта, ако няма проблеми със стомаха. Изяждат се 3-5 пресни плодчета след ядене. Понеже етеричните масла се излъчват чрез белият дроб, така по-добре се повлиява хроничният бронхит.
    /в-к"Здр. в-к за пенсионера" бр.-9 -2002г./

10. Зрели плодове септември октомври. Стимулират апетита и подпомагага обмяната на веществата. Употребява се при стомашни и чревни смущения, киселини, газове в стомаха и червата, при заболявания на бъбреците и пикочният мехур, ревматизъм, заболяване на черният дроб.
    Употреба:
    - 2 ч.л. изсушени плодове се накисват в 2 чаши вода. Дневна доза./Кн.•56-стр.46/

11. Плиний /29-79г./пише: "зърната помагат при болки в стомаха, белите дробове, премахват подувания и настинки, облекчават кашлицата и спират растежа на туморите. Виното от тях заздравява тялото, подпомага храносмилането и уринирането и е средство срещу отравяния" Нерон пиел запарка от ишгличките срещу ухапвания от змии. Като диуретик плодовете не се препоръчват, защото диурезата е следствие разненето /и то токсично/ на бъбреците. Основното и приложение е при храносмилателни оплаквания, като оригване, тежест в корема и киселини. В Австрия и Германия от плодовете се произвежда хвойнова ракия, джин, вино. Берат се на есен, когато зърната са сини. Сушат се на тънки пластове.
    маг.фарм.Латинка Янева /В-к"Л"бр.22-02г./

« Последна редакция: Февруари 20, 2011, 22:13:34 от turist » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright