Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Трицветна теменуга  (Прочетена 1750 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:56:27 »

Трицветна теменуга /Viola tricolor/ и горска теменуга.
    /диви очета, дива любимка, кокориче, засмян ерген, омразниче, мешанка, ябан мексе, любичница, мушанка, пъстра теменуга./

1. Употребяват се цветовете и листата. Заедно с овчарската торбичка
    червен кантарион и полски хвощ по равно и с мляко действува слабително и изпотяващо. Взема се по 1-2 чаши наа глътки./дн.•1-стр.63/

2. Използва се само стърка. Билката има  отхрачващо противовъзпалително и диуритично действие. Запарката се използва при бронхити, кашлица. Прилага се при ревматизъм, подагра, потогонно средство, при атеросклероза. При вътрешно приемане в по-голямо кооличество може да предизвика дразнене на стомаха, гадене, повръщане и диария. /кн.•44-стр-326/

3. За лечебна цел се използва надземната част събрана по време на цъфтеж. Съдържа флавоновият глюкозид рутин, незначително количество етерично масло, сапонини, слузни вещества, танини. Много богата е на каротеноиди, а в цветовете антоцианови глюкозиди. Главното действие е отхрачващо, което се дължи на съдъържащите се сапонини. Използва се при лечение на бронхити, подагра, ревматизъм, атеросклероза, като потогонно и кръвоочистително и при различни кожни заболявания.
    Начин на употреба:
    - приготвя се от 2 ч.л.на 250 мл. вряща вода запарка, която се оставя докато изстине. Пие се по 1 с.л.2-3 пъти дневно. При необходимост от по-силно отхрачващо действие се взема по-голямо количество - по 1 кафеена чашка 3-4 пъти дневно. В по-големи количества отварата от теменуга може да предизвика дразнене на стомашно чревният тракт с гадене, повръъщане и диария. Георги Тодоров агроном. /В-к"ЗН"бр.39-1998 год.

4. Горската теменуга има дезинфекционно и успокояващо действие. Използват се листата, цветовете и коренището. Коренището съдъържа сапонини, горчиво вещество, етерично масло с метилов естер на салициловата киселина. Цветоовете са богати на етерично  ароматно масло, виолорутин, цианин /синьо оцветено багрило/ киселини, захари, слуз, алкалоид, витамин С, каротин, мин. в-ва и др.
     Основно действие: отхрачващо, диуретично, като дерматикум. Извлек от билката втечнява бронхиалните секрети и спомага за лесното и отхрачване. Същевременно дейсвува дезинфекционно върху лигавиците на бронхите и води до стихване на възпалителният процес. Действува леко хипотензивно, с бързоходен характер благодарение на свойството и да увелечава диурезата. Билката действува успокояващо на ЦНС, особенно при превъзбуда, хистерия, безсъние. Външно горската теменуга се използва за лечение на дерматити и
    екземи.
    Начин на изпалзване:
    - около 2 ч.л. се запарват с 300 мл. вряща вода за 60 мин. Прецедената запарка се пие по 1 к.ч. 3 пъти на ден преди ядене, подсладена с  пчелен мед. Маг.фармацефт Л.Лачев. /В-к"Зн"бр.19-2001 год./

5. Прилага се както в народната, така и в традиционната медицина. Цъфти от март до септември. Използва се надземната част по време на цъфтеж. Билката има отхрачващо действие, дължащо се на сапонините, флавоноидите, глюкозиди, етерично масло и слузни вещества. Притежава диуретично и противовъзпалително действие при възпалителни заболявания на дихателните пътища, бронхити, кашлица с гъсти секрети, при атеросклероза, като кръвоочистително средство, кожни заболявания, инфектирани рани.
    Употреба:
    - Две ч.л. дрога се запарват в 250 мл. вряща вода. След изстиване се ползва по 1 с.л. 3-4 пъти на ден. За по-силно отхрачващо действие се пие в по-голямо количество - по 1
     кафеена чашка 3-4 пъти дневно.
    Внимание!При по-големи дози запарката от теменуга може да предизвика дразнене на стомашно чревният тракт - гадене, повръщане и диарии. Посъветвай се с лекар! В. Димова биолог-химик. /В-к"Зн"-22-2002г/

« Последна редакция: Март 27, 2011, 14:43:36 от turist » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Миризлива теменуга
    Даровете на природата
    Админ 0 1621 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:54:55
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright