Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Миризлива теменуга  (Прочетена 1613 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:54:55 »

Миризлива теменуга (Viola odorata)
    (виолетка, горска теменуга, миризлива теменуга, теменужка)

1. Използва се коренището, стъркът и цветовете. Цветът  се бере март-април, стъркът –март-април до края на лятото м. септември по време на цъфтеж, но преди пожълтяване на листата, коренището с корените – септември-октомври. Действиие: има същото действие като трицветната теменуга. Притежава секретолитично, отхрачващо, слабо дезинфекционно, диуритечно и потогонно действие. Успокоява нервната система. Запарката се прилага при бронхити, кашлица, бронхиална астма, при нервно безпокойство, безсъние и сърцебиене. В големи дози може да предизвика повръщане. Външно се употребява при дерматити. (кн.•44, стр. 323)

2. Има отхрачващо, дезинфекционно, потогонно, нервноуспокояващо действие. Добро средство  при лекуването на суха кашлица, при заболяване на пикочните пътища, ревматизъм и хистерия, магарешка кашлица, бронхит, пясък в бъбреците, атеросклероза, гастрит, простуда. (кн.•47,  стр.140)

3. Нейните цветове лекуват различни гръдни болести: кашлица, бронхити, катари и др. Те са много резултатни в случай на вътрешни кръвоизливи, при възпаление на храносмилателния тракт, пикочната система. Корените и листата, употребявани в малко количество, имат разхлабващо действие.
    Употреба: запарка от цветовете - 2 ч.л. от цветовете, изсушени и стрити на ситно, се заливат с 1 водна чаша вряща вода и стоят 15 мин. Пие се по 2-3 кафяни чашки на ден. Прави се запарка от 150 г. изсушени  цветове и 1 л. вряща вода, която престоява цял ден. Вечерта течността се прецежда и в нея се разтваря 1 кг. захар. От полученият сироп се взема по 3-4 ч. л. на ден. Отвара от корените се получава като се варят 1 ч. л. надробени и стрити корени в 300 мл. Вода, докато течността остане на половина. От нея се вземат по 1 ч.л. на 3 часа с малко мед в случай на бронхиален катар или като откашлечно средство. (Владимир Вълчев, научен сътрудник, в-к "Зн.", бр. 15 – 1998 г.)

4. В народната медицина се използват и двата вида теменуга. Подсладената отвара от теменуга се пие при остра и магарешка кашлица, а на места се вари във вино заедно с плодове от драка. Отвара от листа и  коренище на миризлива теменуга се пие при върнато мляко, главоболие, безсъние, епилепсия.

5. Любовното биле на Шекспир е днешна реалност. Описано в "Сън в лятна нощ", което е доказано от Британски учени и те са създали натурален продукт, стимулиращ любовната чуственост, от екстракт от цветето теменуга. Възпроизведеният сега любовен елексир, който действа както физиологически, така и психически, е предоставен вече за изпробване от доброволци на трупата на Кралски Шекспиров театър. (в-к "Знахар у дома", бр. 39 - 2002 г.)

6.   Употребяват се листата, цветовете и корените. Чаят от листата действа благотворно при бронхиална астма. Особено добре действа при липса на стомашен сок. На болни от магарешка кашлица деца се дава на час по една чаена лъжичка от по-силна изварка (10 г. на 250 мл.) с прибавка на мед. Скълцани листа успокояват мигрената, ако се поставят на челото. Само коренът, сварен, предизвиква повръщане. (дн.•1  - 46 стр.)

7. Коренище с корените, което се изкопава през пролетта (в началото или края) или през лятото. Освен това зе лечебни цели се използва и цялата надземна част и отделно цветовете. Основното действие е отхрачващо и диуретично, при заболявания на дихателната система, антисептично и противовъзпалително. БНМ използва теменугата при някои сърдечни заболявания. (в-к "Зн.", бр. 17 - 1996 г.)

« Последна редакция: Февруари 22, 2011, 19:01:52 от Administrator » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Трицветна теменуга
    Даровете на природата
    Админ 0 1741 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:56:27
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright