Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Телчарка голяма  (Прочетена 1282 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:54:36 »

Телчарка голяма (Polygata mayor)
    (змийска трева, подлес)

1. Използват се корена и коренището. Има откашлечно и възбуждащо апетита действие. Възстановява увредената лигавица на стомашно-чревния тракт, на  бронхите и трахеята. Използва се при безапетитие, стомашни и чревни болки, броонхиална астма, белодробен енфизем, бронхит. Народната медицина я препоръчва при туберкулоза, белодробни възпаления, разстройство, задух. Въъншно за бързо заздравяване на рани и при екземи. (кн.•48, стр. 157)

2. Използва се изсушената надземна цъфтяща част или цялото цъфтящо растение заедно с корена. Много автори смятат, че може да замести задокеанскта билка (Radix  Senegae). При катар на дихателните пътища, като  регулиращо обмяната на веществата, като стомашно и тонично средство. (Кн.•50, стр. 183)

3. Многогоодишно тревисто растение, цъфти през юни-юли. Използва се надземната част. Основно действие бронхолитично и болкоуспокояващо. Използва се при хроничен бронхит, стомашно-чревни разстройства, бъбречни заболявания, сърдечни страдания.
    Употреба: една чаена лъжичка дрога се накисва в 2 ч.ч. студена вода за 8 часа. Това е доза която се изпива за 1 ден. (в-к "Зн.", бр. 34 - 1996 г.)

« Последна редакция: Февруари 13, 2011, 00:42:54 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright