"Shirinan"

Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Книги:

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Страшниче  (Прочетена 2379 пъти)
Shirinan
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1213

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:51:54 »

Страшниче (Acanthus longifolium)
    (стръшниче, страшник, изтравниче)

1. То е дребна папрат. За дрога през лятото след пълното развитие се изкопава цялата билка, т. е. листата и корените. Очиства се от почвата и се суши на слънце. Лекарство против косопад: отвара от билката или маслена (зехтинова) настойка (1:10), от нея се втрива в корените на косата.  Билката има и нервноуспокояващо действие,  като
    отхрачващо при упорита кашлица , особено на хора в старческа възраст, има и ротивомикробен ефект,  дейсва добре при страхови състояния. Една ч. л. от сместа се запарва в чаша вряла вода за около 10 мин. Пие се по 1 кафяна чашка 3 пъти на ден. (Лачо Лачев, маг. фарм., в-к "Зн.", бр. 32 - 1996 г.)

2. От древни времена за лечебни цели са използвани корените, листата и стеблата. Корените се изкопават през есента или пролетта, а надземната част, листата и стеблата, се събират, когато цъфти. Съдържание: всички части съдържат в големи количества слузести и дъбилни вещества. Използва се при страхова невроза, стрес.
    Запарка:10-15 наситнени стръка се заливат с 500 мл. вряща вода, кисне до изстиване и се пие по 3-4 с. л. от течността дневно. Срещу стрес се приготвя отвара от стръкове страшниче, очанка, самобайка, дилянка, маточина, комунига, листа от къпина, шишарки от  хмел по равни части от тях. Две с. л. от сместа се заливат с една винена чаша кипяща вода и се вари 10 мин. След изстиване се прецежда и се пие по 75 мл. 3 пъти дневно преди ядене.
    Билкова смес срещу страхова невроза: Смесват се наситнени по 100 г. босилек, страшниче, по 50 г. Върбинка, глог, (цвят и плод), дяволска уста, липов цвят, маточина, риган и хмел (шишарки). Две с. л. от сместа се заливат с 500 мл.  кипяща вода, кисне захлюпено 1 нощ и на сутринта се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон на вкус по 75 мл. 3 пъти преди ядене. (агр. Л. Петкова, в-к "Билка", бр. 28 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 13, 2011, 13:23:19 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Изработка на сайт | Психолог  © Copyright