Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Слез  (Прочетена 2075 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:46:46 »

Слез (Malva silvestris)
    (божия ръчица, камбуле, камиляк, кралица, окрилче, молофа, дзанкамила, ябан, гюмеджи, воло око, гъсча трева, камбула, камбулеш, камилник, камилско цвете,  молоха, баба шарка, пампулка, пелощ, проскурник, чер слез, шляз, шапка, черен слез, лампулка, пуйча трева)

1. Употребяват се листата и цветовете. От листата и цветовете се приготвя чай за кашлица, дрезгав глас, настинка, хрема, топли лапи на гърлото. (дн. •1, стр. 62)

2. Като омекчително средство при заболяване на дихателните пътища. Лапи при възпаления, загноявания, тумори и др. (дн. •32, стр. 22)

3. Чай от листата и цветовете се пие при настинка, хрема, кашлица, гърлобол, сърцебол, жлъчка, болки в пикочния мехур, трудно уриниране, при болести на жлъчката  и черния дроб, смесен с ружа, лайка и шапиче, се варят, докато станат на каша, която  след това се прецежда, водата се изпива, а тревата се налага като лапа на корема. Смес от счукан слез с мед се приема вътрешно при повръщане. (Енц. БНМ, стр. 383)

4. Билката има  омекчително, противовъзпалително, слабително, спазмолитично,  седативно действие. Използва се при възпалителни заболявания на  дихателната и храносмилателната система. Външно  при изгаряния, отоци, циреи, акне, колпит и др. (кн. •44)

5. В таджикската медицина настойка от листата широко се изполва при хроничен гастрит,  хроничен спастичен ентероколит. Отварата от семената се използва  при запек, при хроничен бронхит, запушвания на черния дроб, кървава урина, абсцес в бъбреците и пикочния мехур. (кн. •45)

6. Подтиска възпалителните процеси, газове и болки  в стомаха и червата, при трудно уриниране, кръвопикане. (кн. •46, 152 стр.)

7. Намирал е широко приложение в древната медицина и ограничено в съвременната. Настойка от цветове и  листа се използва вътрешно при възпалителни заболявания на горните  дихателни пътища, особено при мъчителна кашлица, пресипнал глас, възпаление на гърлото и сливиците. (кн. •45, 70 стр.)

8.  В българската медицина чаят от слез се употребява при възпалителни процеси на стомаха, червата, черния дроб, на дихателните пътища. (в-к "Зн.", бр. 5 – 2003 г.)

9.  За лечебни цели се използват листата и цветовете без дръжките, събрани по време на цъфтеж - юни-август. Стръковете, цветовете и листата съдържат слузесто вещество с високо съдържание на ксилоза и арабиноза, танини, каротин, вит. С, органични киселини, следи от етерично масло, минерални соли, захари и фитосерол. Цветовете съдържат и антоциановия гликозид малвин. Използва се като омекчително средство при кашлица, за гаргара, при заболяване на гърлото, при стомашно-чревни заболявания. Слезът има силно смекчаващо и противовъзпалително действие, стимулира кръвообращението и в лекарствени дози няма странични действия. Богат е на растителна слуз, която е особено подходяща в случай на тъканни възпаления, особено на венците. За да се запазят качествата на слузта, е важна обработката: 1 с. л. изсушени наситнени  листа се кипват в голяма чаена чаша вода и ври на тих огън около 15 мин. (препоръчително е водата да бъде минерална, негазирана, а съдът емайлиран). Течността се прецежда и когато се охлади, се използва за жабурене. Може към отварата да се прибавят няколко капки прополисов разтвор. Същият резултат може да се получи и при напукана и зачервена кожа. С още топлата течност се намокря памучна кърпа и се поставя на засегнатото място за 10 мин. Наред с другото листата на слеза съдържат голямо количество витамини и минерални соли, което ги прави абсолютно подходящи за супи. (агр. Лидия Петкова, в-к "Билка",  бр. 16 – 2003 г.)  

« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 21:33:38 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright