Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Синя тинтява  (Прочетена 3191 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:27:36 »

Синя тинтява (Gentiana crucitata )
    (едностръка тинтява, облиставиче, глиставиче, горчанка, горчива трева,  злъчка, злъчката на земята, кръстоцветна тинтява, мъжка тинтява, простлел, свещилник, сечин бурен, свещилка)

1. Отвара от 3 стръка синя тинтява се пие при гърлобол, червен вятър, охтика,  за апетит, за пречистване на кръвта, при сърцебол и  вятър в корема, при запек, диария, кръвохрачене,  жлъчка,  жълтеница, кашлица, обриви, маясъл, скрофули, подагра, като укрепващо средство. (Енц. БНМ, стр. 403)

2. Билката има апетитовъзбуждащо, общоукрепващо и тонизиращо храносмилателната система действие. Използва се при безапетитие, като средство за подобряване на храносмилането, тъй като засилва отделянето на слюнка, стомашен и жлъчен сок, а също така и общоукрепващо при рековаленсцентно болни. В нар. медицина се използва като температуропонижаващо и глистогонно   средство, а също външно  при инфектирани рани. Активира образуването на бели и червени кръвни клетки, което се отразява благоприятно върху имунната система. От дрогата се приготвя още гъст екстракт, тинктура и тинтявово  вино. (кн. •44)

3. При стомашни колики, лениви черва, смущение в храносмилането, жълтеница, гастрит, хронични чернодробни заболявания, при малокръвие, отпадналост, виене на свят, пясък в бъбреците и жлъчния мехур, кръвохрачене, увеличение на лимфните възли, злокачествени образувания. (кн. •46, 150 стр.)

4. Отвара от синя тинтява се пие при нерви, световъртеж, хистерия. Отвара от 3 стърка синя тинтява се пие при гърлобол, червен вятър, за апетит, за пречистване на кървта, при сърцебол, при запек, диария, дезинтерия, моминска  бледност, кръвохрачене, жлъчка, жълтеница, кашлица, обриви, маясъл, подагра, при климактериум се пие отвара от бяло вино, синя тинтява, люспи от лук. С настойка от синя тинтява в спирт се обработват трудно зарастващи рани. Жълтата тинтява се ползва подобно на синята, но се смята, че има по-силно въздействие. Настойка от корени на жълта тинтява в старо вино (15-20 дни) се пие против жълтеница, сърцебол, слабост, охтика, малокръвие. При пясък в жлъчката се пие настойка в дървено масло на равни количества жълта тинтява, жълт кантарион и богородична трева, оставени в бутилка на слънце в продължение на 30-40 дни. С настойка от цветовете в дървено масло се лекуват рани. (Енц.  БНМ, стр. 403)

5. Според френската народна  медицина при старост да се пие запарка от синя тинтява (30 г. на литър вода). Взема се по 1 винена чаша след всяко ядене. (маг. фарм. Илия Ланджев, в-к "Зн.", бр.13 - 2001 г.)

6. Надземната част се бере по време на цъфтеж през лятото. Дрогата усилва моторната функция на стомаха и червата при атрофични гастрити, диспепсия, стомашни колики, лениви черва. БНМ използва дрогата при отпадналост, малокръвие, пясък в бъбреците и жлъчния мехур. Една с. л. ситно нарязани цъфнали стръкове или 1 ч. л. наситнени корени се заливат с 500 мл. вряща вода и ври 3 мин., кисне 30 мин.  и се пие 3 пъти на ден по 1 кафяна чашка преди ядене. (М. Няголова, в-к "Зн.", бр. 27 - 2001 г.)

7. Надземната част се бере през лятото по време на цъфтеж, а корените се изваждат през есента. Корените съдържат алкалоида генцианин, горчиви глюкозиди, багрилни вещества, аскорбинова киселина, тлъсто и етерично масло, пектин. Действие: усилва моторната функция на стомаха и червата при атрофични гастрити, диспепсия, стомашни колики, лениви черва  и метеоризъм. БНМ я използва при отпадналост, малокръвие, пясък в бъбреците и жлъчката, хистерия. Една с. л. ситно нарязани цъфтящи стебла или 1 ч. л. наситнени корени се  заливат с 500 мл. вряща вода и ври 3 мин., кисне 30 мин. Пие се 3 пъти на ден по 1 кафеена чашка преди ядене. (в-к "Зн.", бр. 28 - 2003 г.)
    « Последна редакция: Февруари 25, 2011, 22:30:55 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Жълта тинтява
    Даровете на природата
    Админ 0 2246 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 18:21:40
    от Админ
    Синя жлъчка
    Даровете на природата
    Админ 0 2571 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:26:16
    от Админ
    Синя метличина
    Даровете на природата
    Админ 0 2240 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:27:09
    от Админ
    Синя луна?
    Обща тематика
    Vampire 2 750 Последна<br />публикация Юни 18, 2012, 13:46:50
    от Vampire

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright