Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Синя метличина  (Прочетена 2242 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:27:09 »

Синя метличина (Centaurea cyanus)
    (кърска метла, табашка метла, полски синчец, метличина, дива метла, амбер бой, волско цвекье, горка, горкова майка,  дървенка,  жлъчка,  калонка,  кантарион,  карамфилчета,  метлига,  метлянка, модра метла,  модрика,  пръстейчо, пръстенче, различе, синецвят, синилнички, сини метли, синковец, синок, синьо цвете, синчец, синя билка, синя  метла,  синя метлянка, синяк, синяче, соколче, яновичка)

1. Отвара от метличина се пие, докото е още зелена и сочна, при магарешка кашлица, лошо храносмилане, при възпаление на бъбреците. Отвара от метличина с риган и клинавче се пие при трудно уриниране. Със запарка от метличина се промиват очите при перде и наранявания. Със запарка с оцет се мият косите  при косопад и пърхут. (Енц. БНМ, стр. 251)

2. Цветът се използва  за възбуждане на апетита, тонизиращо, жлъчегонно, диуретично. Настойката  се  използва при заболяваане на отделителната система, при безапетитие, за тонизиране при  продължитело боледуване, за усилване на жлъчната секреция, при магарешка  кашлица, ангина, бронхити. (кн. •44)

3. Синята метличина цери жлъчни и чернодробни страдания. Препоръчва се също така при безапетитие, лошо храносмилане, рязко спадане на теглото. Много добре повлиява при грипни състояния и ангини. Използват се стърковете  и цветните кошнички - 2 с. л.  нарязани се заливат с 500 мл. вряща вода, ври 1 мин. и се пие 3 пъти преди ядене.  (в-к "Зн.”, бр. 10 – 2000 г.)

4. За лечебни цели се използват сините цветове, без обвивните листчета на кошничката. Цветовете се берат в пълен цъфтеж и се сушат на  сянка или в сушилня до 35 градуса. В древността за промивка на болни очи е използван  воден дестилат от цветовете. Те съдържат антоциановият глюкозид цианин, кумарин, глюкозида центаурин, горчиво вещество, витамин С, органични киселини, микроелементи, флавоноиди, слузни вещества и др. Дрогата има апетитовъзбуждащо, жлъчогонно и диуретично действие. Препоръчва се при безапетитие, лошо храносмилане, магарешка кашлица, ангина, възпаление  на бъбреците, чернодробни и жлъчни заболявания, възпаление на очите. Билката е много полезна при лечение на фарингити, ларингити, трахеити, бронхити. Извлеци от цветовете с оцет и вода срещу косопад и пърхут.
    Начин на употреба: 1 ч. л. от цветчетата се залива с 250 мл. вряща вода и се изпива на 3 пъти преди ядене. (Г. Георгиев, агр., в-к "Зн.", бр. 42 - 1998 г.)

5. Цъфти през юни-юли. За лечебни цели се събират цветовете  и стръковете при пълен цъфтеж или се събират само периферните листчета (езичетата) от кошничките. Сушат се на сянка и не трябва да губят синия си цвят. Дрогата трябва да има яркосин цвят и нагарчащ вкус. Съдържание: в цветовете се съдържа антоцианов гликозид цианин, кумарин, центаурин, багрило, танини, флавоноиди, горчиво вещество, витамен С, органични киселини, мин.  соли. В БНМ  се използва като тонизиращо, апетитовъзбуждащо, особено  като пикочогонно и омекчаващо средство, при възпаление на горните дихателни пътища като фарингит, ларингит, трахеит, бронхит, магарешка кашлица, при възпаление на стомаха, смущения в храносмилането, постепенно увеличава отделянето на урината, при цистит, простатит (смесва се по равно цвят от метличина и плод магданоз, 2 кафени лъжички от чая се запарват с 300 мл.  вряща вода  и като изстине, се пие по 1 кафеена чашка 3-4 пъти на ден преди ядене), при жълтеница и при лечение на перде на очите за промивка.
    Начин на употреба: 2 ч. л. от дрогата се запарват с 500 мл. вряща вода, киснат 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти на ден. (маг. фарм. Лачо Лачев, в-к "Зн.", бр. 44 - 1998 г.)

6. От запарката от нейните цветове се промиват очите при перде. Тя стимулира растежа на косата, премахва пърхута и сърбежа на кожата. (в-к "Билка", бр. 19 - 2003 г.)
    « Последна редакция: Февруари 25, 2011, 22:32:15 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Метличина
    Даровете на природата
    Админ 0 1096 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 14:06:14
    от Админ
    Синя жлъчка
    Даровете на природата
    Админ 0 2571 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:26:16
    от Админ
    Синя тинтява
    Даровете на природата
    Админ 0 3192 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:27:36
    от Админ
    Синя луна?
    Обща тематика
    Vampire 2 751 Последна<br />публикация Юни 18, 2012, 13:46:50
    от Vampire

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright