Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Седефче  (Прочетена 2159 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:25:31 »

Седефче (Ruta graveolens)
    (пътниче, миризлив енчец , седеф оту, апиган)

1. Употребяват се младите клонки с листата, които се берат преди цъфтеж. Пресните листа възбуждат апетита. Чаят е ефикасен при виене на свят, задух, сърцебиене. Дневно по 2 малки чашки на глътки заедно с дилянка и маточина се давали успешно при истерия. (дн. •1, стр. 61)

2. Седефчето е едно от  най-добрите средства при  слабо зрение, виене на свят, малокръвие, слаби нерви. В по-силна доза предизвиква повръщане, а даже отравяне. Може да предизвика помятане. (дн. •3, 21 стр.)

3. Сушената трева служи за плакнене на устата и  гърлото, като антисептично, вътрешно за прекратяване на гърченията, при припадъци от виене на свят, против коремни червеи. (Ф-1)

4. Да не се употребява при бременност! При допир растението може да предизвика раздразнения  по кожата. В по-големи дози билката е отровна! Безопасно приложение: 1 чаена лъжичка ври в 400 мл. вода 5 мин. Пие се по 100 мл. 4 пъти на ден преди ядене. (Ф-7)

5. Отварата с вода се пие при треска, сърцебол, като повръщателно. Седефче и градински чай при  виене на свят. Изцеденият сок от седефче се приема на бучка захар при болка в стомаха. При очебол очите се мажат със смес от седефче и печена стипца. При ревматизъм болните места се мажат с 40 дневна настойка в зехтин и ракия. (Енц. БНМ, стр. 373)

6. При сърдечни болки, катар на стомаха, хистерия, епилепсия, пикочокаменна болест, жълтеница, рахит, дерматити. Според Авицена седефчето укрепва стомаха, успокоява остри болки в стомаха, налагат го с мед  при язви на ануса. Лекарствена превръзка от седефче с дафинов лист се прави при подуване на тестисите. То е противоотровно. Сефчето е отровно растение, при  приемане да не се излагаме на слънце. (кн. •45, стр. 135)

7. Действието е апетитовъзбуждащо, противовъзпалително, успокояващо ЦНС, сънотворно и болкоуспокояващо, при сърдечна  невроза, неврастения, безсъние, стомашно-чревни заболявания, подобряване на храносмилането, ефикасно лечебно средство при чупливост на кръвоносните съдове, при  лечение на очни възпаления и  потъмняване на лещата на окото. Народната медицина го препоръчва при малария, дезинтерия, малокръвие, нервно сърцебиене, ревматизъм, високо кръвно, хемороиди, изпаднало задно черво. Да  се употребява само под лекарски коонтрол! (кн. •48, стр. 179)

8. Пикочогонно средство при  отоци  от  бъбречен или сърдечен произход. Най-рационално е назначаването му при  болни, при които бъбречнокаменната  болест е придружена от високо кръвно налягане, остатъчни явления след хипертонична криза или прекаран инфаркт на миокарда. (кн. •45, стр. 35)

9. При язвена болест на стомаха  и дванадесетопръстника и при улцерозен колит, сърдечна невроза, безсъние,  а също при нощно напикаване. Използва се под форма на студен извлек - една чаена лъжичка се накисва в 350-400 мл. студена вода в продължение на 8 часа, пие се 3 пъти на ден преди ядене. В по-големи количества е токсична. (в-к "Зн.", бр. 31 – 2000 г.)

10. Съдържащите се в стеблото, листата и цветовете рутин, етеречно масло , фурокумарини и др. определят общоукрепващото, съдовостабилизиращо,  противовъзпалително, противоалергично, невротонично, спазмолитично, а според някои съвременни изследователи и противотуморно действие  на препаратите от него. Етеричното масло на стръковете седефче  има чудесен ефект при  заболявания на стомашно-чревния такт, протичащи с болки и подуване на корема. То подобрява храносмилането, тонизира мускулатурата на матката. Веществото рутин в съчетание с фурокомарините  е ефикасно стабилизиращо съдовете средство. Това обуславя приложението на седефчето при атеросклероза, при увреждане на очните съдове при диабет, глаукома, вътрешно перде на окото, кръвоизливи от разнообразен произход, разширени вени, хемороиди, отоци, алергии. У нас са създадени препаратите от  седефче - рутаскорбин и рутастерол. Нервно успокоителното и  сънотворно действие на растението определят добрите резултати при лечение на  сърдечните неврози, неврогенни "прескачания " на сърцето, хистерия.
    Начин на приложение:
    Воден извлек от растението: 1 ч. л. ситно нарязана дрога се заливат с 2 ч. ч. студена вода   и престояват 8-12 часа и се използва за лечебни клизми при хроничен  улцеро-хеморагичен колит и възпалени кървящи вътрешни хемороиди.
    Отвара от седефче: 1 ч. л. ситно стрити стръкове, прибавени към 2 ч. ч. кипяща вода, се варят 5минути. Приема се 3 пъти по 1 кафеена лъжичка при  болезнена менструация, коремни колики, бодежи в сърдечната област, сърцебиене, неврози, безсъние и др.
    Антисклеротичен чай от Петков и сътрудници, който се произвежда и прилага в Германия: бял имел -100 г., глог - 60 г., маточина и валериана по 50 г. и по 30 г. седефче и плод от кимион. Една  с. л.  от сместа се залива с 1 ч. ч. вода, кисне 10-12 часа. Пие се 3 пъти  по 2 с. л. 30 мин. преди ядене след прецеждане. Поради съществуващия риск  от интоксикация, лечението със седефче да става под лекарски контрол. (д-р Надежда Пенева, в-к "Зн.", бр. 35 - 2001 г.)

11. За лечебни цели се използват връхните клонки с листата и цветовете. Изсушената билка съдържа етерично масло, кетони, метилов салицилат, глюкозида ретин, алкалоиди. Билката има изразено спазмолитично и болкоуспокояващо действие. Противовъзпалителното действие се отдава на етеричното масло и рутина, който укрепва кръвоносните съдове. В официалната медицина се използва за препарати при разширени вени, увреждане на бъбречните капиляри при глумерулонефрити.
    Употреба: вътрешно: 1 ч. л. ситно начукана дрога се залива с 400 мл. студена вода и кисне 8 часа. Пие се 3 пъти на ден 30 мин. преди ядене. Дава добри резултати при възпаление на стомаха, червата, сърдечни неврози. Има свръхчуствителни към билката и в по-големи дози тя е токсична. (д-р Арчар, в-к "Зн-", бр. 20 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 21:43:26 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright