Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Ружа  (Прочетена 1731 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:23:12 »

Ружа (Althea officinalis)
    (божа ръчица, бел слез, волово око, зинзивей, просфурник, градинска ружа,  бяла ружа, пъртена ружа, тарус, сталийска ружа, божа ръчица, гюла, дива ружа,  божуряга, градинска столистна ружа, трендафилен слез)

1. Отвара от цветновете на градинска ружа се използва най-често при кашлица. Понякога към нея се прибавя и плод от шипки. Тази отвара се пие при сърцебол, гърлобол, хрема, диария, болезнено уриниране, пясък в бъбреците. Пресен сок от корена се капе в ухото при ухобол. Като особено ефикасен чай при кашлица се използува сместа от 1-2 стръка  салвия, 1-2 цвята от бяла ружа и тревист бъз, 8-10 плода от драка, 3-4 стръка от жълт минзухар, 19-15 листа теменуга, 5-10 плода шипка, 10-15 цвята липа, които се варят в 2 л. вода, докато остане на половина и се пие 3-4 пъти на ден по 1 винена чаша. Отвара от ружа, бъзов цвят, лайка и волски език се пие при кашлица в Новозагорско. Бяла ружа се използува в билкова комбинация с лайка и др. против болести на черния дроб. (Енц. БНМ, стр. 362)

2. Използват се корена, цветовете и листата, като отхрачващо, противокашлечно, омекчаващо и противовъзпалително при заболяване на дихателните  пътища, при заболявания на  храносмилателния тракт, болезнено и непроизволно уриниране. Таджикската народна медицина препоръчва корените при язвена болест,  хроничен бронхит  и простатит. Според Авицена разнася кръвонасяданията, успокоява болките в ставите (особено със смес от гъша мас), помага при възпаление на седалищния нерв, тремор на крайниците, скъсване на мускули. Препарати от листата на ружата са полезни при рак на гърдата. Отвара от корените на ружа  при парене на пикочния мехур, червата, при тумори на ануса, както и при затруднено уриниране, при пресипнал глас. (кн. •45, стр. 131)

3. Използват се цветовете, листата и корените. При кашлица, задух, възпаление на стомаха и червата, язви на стомаха, киселини, болезнено уриниране. (кн. •47, 139 стр.)

4. Използва се също за боядисване във винарската и оцетна индустрия. (кн. •50, стр. 195)

5. Използват се повече  корените. Намира приложение  при   гастрит, язва на стомаха, колит, възпаление на бъбреците и пикочните пътища.
    Употреба: 1 с л. нарязани корени се заливат с 300 г. студена вода и киснат 5-6 ч. Пие се по 1 с. л. на всеки 2 часа. (К. Георгиев, агроном, в-к "Зн.", бр. 3 – 2001 г.)

6. Цъфти от юли до август. За лечебни цели се използват цветовете, листата и корените. Цветовете се берат през юли преди началото на цъфтеж, а листата -  докато растението е още свежо. Корените се изваждат през есента и докато са още свежи се обелва външната кора и се нарязва на късове. За предпочитане е да не се използват корените на двегодишни растения, тъй като те съдържат повече слузни вещества. Корените на  билката лекуват ларингит  с пресипнал глас, фарингит, трахеоброонхит с мъчителна дразнеща кашлица и задух. Омекчаващото въздействие на растението помага и при остри възпаления на  стомашно-чревния тракт. В наоодната медицина корените на ружата се използват още при възпаление на пикочните пътища и болезнено уриниране. Рецепти: 1 с. л. ситно нарязани цветове и  листа се заливат с половин литър студена вода и кисне 1 час, подслажда се със захар или мед и се пие по 1 с. л. 4-5 пъти дневно. (Веселка Димова, биолог-химик, в-к "Зн.", бр. 49 - 2001 г.)

8. Корените през октомври-ноември, листата май-юни и цветовете юли-август. При кашлица, бронхиални и белодробни катари, пресипналост на гласа, бронхиална асма, неволно напикаване, болезнено уриниране, възпаление на червата, пикочно-половите пътища, диария, камъни в бъбреците, язва на стомаха и дванадесетопръстника. Външно при язва на венците и ларинкса, кожни и очни възпаления.
    Употреба: 2 с. л. листа или цветове се заливат с 2 чаши кипяща вода и се варят няколко минути на слаб огън. Дневна доза. Настойка: 4 чаени лъжички корени се поставят в 2 чаши студена вода, киснат 8 часа и се пие за 1 ден. (кн. •56, стр. 36)

« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 22:40:10 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Медицинска ружа
    Даровете на природата
    Админ 0 1855 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 23:50:59
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright