Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Росопас  (Прочетена 1276 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 18:22:46 »

Росопас (Fumaria officinalis)
    (горчивка, кукувиче грозде, лисичина, горчивче, димна трева, димянка,  кукавичено грозде, нерадиче, самодивски босилек, френско биле, шефтериче, зайча опашка, горчива трева, косопас, петльови гащи, френско биле)

1. Действа апетитовъзбуждащо, при атония на червата, жълтеница, пъпки по лицето, лош дъх, хистерия, хипохондрия. Начин на употреба: 1 супена лъжица се вари в 0.5 л.  вода 5 мин. Пие се по 75 мл. 4 пъти преди ядене. (дн. •2, стр. 56)

2. Токсичен, изисква внимателна вътрешна употреба. Безопасна употреба: 1 чаена лъжичка от билката се заливат с 1 чаша вряща вода, кисне 2-3 ч. Пие се по 1- 2 с. л.  3-4 пъти на ден. (Ф-7)

3. Отварата от росопас се пие като потогонно и пикочогонно средство, при запек, нерви, маясъл. В комбинация с репей, магданоз, орехи, ягоди, смрадлика, спирея, листа и корени от къпина, се пие при бяло течение. (Енц. БНМ, стр. 362 )

4. Билката е отровна! Притежава жлъчегодно, спазмолитично и болкуспокояващо действие. Използва се при нарушено образуване и отделяне на жлъчка, жлъчни  камъни и жлъчни колики, като премахва  спазмите и намалява болките.  Препоръчва се също при хемороиди. (кн. •44)

5. Билката има спазмолитично, болкоуспокояващо и жлъчегонно деиствие,  при чернодробни и жлъчни заболявания, при кожни обриви, при затлъстяване,  апетитовъзбуждащо, запек, хемороиди. Външно се използва при кожни пъпки, лишеи и краста. Извлеци от дрогата понижават продължително артериалното налягане. Растението е отровно и да не се употребява самостоятелно за  самолечение, а под лекарско наблюдение. Приложение: 2 ч. л. ситно нарязана  билка киснат в 500 мл.  студена вода 8 часа. Доза за 1 ден. (Г. Георгиев - агр., в-к "Зн.", бр. 40 - 1996 г.)

6. За лечебни нужди се използва надземната част, за  която се смята, че повишава  защитните сили, има противотуморно действие и укрепва организма. Съдържа фумарова киселина, калиеви, калциеви и магнезиеви соли, алкалоиди, горчиви вещества и много неизяснени съставки. В народната медицина се прилага при липса на апетит, жълтеница, туберкулоза, атеросклероза, хемороиди, лош дъх на устата,  депресия и др. Външно за бани при зачервени очи, обриви по кожата и др. Използва се като запарка – 2-3 чаени лъжички се заливат за 3-4 часа с вода . Прецежда се и се пие 3-5 с. л.  на ден. (д-р А. Стоянов, в-к "Зн.", бр. 26 - 2001 г.)

7. Съдържа различни алкалоиди (бензилизохинол-алкалоиди), главно протопин, фумарова киселина, фумарин, аминокиселини, горчиви вещества и флавоноиди. Събира се от май до август  надземната част на растениено. Действие: леко спазмолитично (премахващо спазмите) в горната част на храносмилателния тракт, особено в областта на жлъчните пътища. Диуретичното и разхлабващо действие не са напълно доказани. Прилага се при спазми в областта на жлъчката, стомашно-чревния тракт, метеоризъм. Средната дневна доза е 6 г. Дрога, наситнена и приготвена по лекарско предписание. Външно при кожни лишеи и  дерматити. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 27 - 2002 г.)

« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 22:41:44 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright