Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Риган  (Прочетена 1733 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:57:41 »

Риган (Origanum officinalis)
    (балкански чай, вранилова трева, горски чай, кеклич - тур., овчарски босилек, черно връхче, риганова трева, витошки чай, руски чай, чубрица,  меран, ориган, риген, черновръхче)

1. Външно при втвърдени гърди и отоци. Маслото при подагра и ревматизъм. Сварен с вино действа изпотяващо и пикочогонно. (дн. •1, 26 стр.)

2. Тревата  против катари на дихателните тръби, при охтика, при застой във вратната вена и в черния дроб, при гърчения, епилепсия. (Ф-1, 168)

3. Риган. Да не се приема при бременност, защото може да предизвика аборт. Билката е токсична при вземане на по-големи дози. Безопасен начин на употреба: 1 с. л.  се запарва в 500 мл.  вода и ври 3 мин. Пие се по1 винена чаша 15 мин. преди ядене 3 пъти дневно. (Ф-7)

4. Чай от билката се пие при сърцебол, диария, дезинтерия, запек, вятър в корема, болести в жлъчката и черния дроб, кашлица, епилепсия, за пречистване на кръвта. При сърцебол и запек се пие чай от риган с бабина душица и джоджен, за апетит при болни от охтика риган със синя тинтява, при хрема с лопен. (Енц. БНМ, стр. 356)

5. Билката има антисептично, отхрачващо, диафурично и успокояващо нервната система действие. Използва се при  възпаление на дихателните  пътища, бронхит, бронхиална астма, като успокояващо кашлицата действие, при стомашни болки, чернодробни и жлъчни заболявания. Прилага се под форма на чай. (кн. •44)

6. Нервноуспокоително, противовъзпалително, противомикробно, при нервна  и  стомашна слабост, задух, бронхит, хронично заболяване на черния дроб, гастрит, язва на стомаха, безсъние, газове в червата, магарешка кашлица, лапи при възпаление на лимфните  възли. (кн. •46)

7. В таджикската медицина при хроничен холецистит, хроничен гастрит, язвен колит, остър и хроничен бронхит, пневмония, бъбречнокаменна и  жлъчокаменна болест, стимулант на стомашната секреция.
    Внимание! Да не се използва при бременност, хроничен гастрит, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, при хипотония. (кн. •45, стр. 128)

8. Съдържа етерично масло  с приятна миризма, съдържащо тимолсесквитерпени, витамин  С, провитамин А, борнеол и др. Риганът действа нервноуспокояващо, болкоуспокояващо, отхрачващо, антибактериално, вирусостатично. В  древността се е използвал за консервиране на храна и при мумифициране, а гърците са го използвали като противоотрова, особено при наркотични отравяния. По-късни наблюдения са установили, че риганът подтиска прекалено силния сексуален импулс и възпира преждевременния оргазъм и еякулация при мъжете, които често са причина за семейни недоразумения и неудачи. Използва се при остър и хроничен бронхит, колики и възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, нервна възбуда, епилепсия. Възпира желанието към опиати, което го прави извънредно ценно средство за лечение на наркоманите.  Начин на употреба: 1 с. л.  от билката се вари 3 мин. в 500 мл. вода. Изпива се разделена на 4 пъти преди ядене. В големи дози билката е отровна! (д-р Богомил Пеев, фитотерапевт, в-к "Зн.", бр. 13 - 2001 г.)

9. Риганът притежава антисептично, отхрачващо и успокояващо нервната система действие. Стимулира секрецията на хранисмилателните и бронхиални жлези. Засилва перисталтиката на червата и възбужда апетита. Успешно лекува нервна възбуда, безсъние, главоболие и полова възбуда. Приложение: билката се употребява като успокояващо кашлицата, отхрачващо средство при остри катари на горните дихателни пътища, при бронхит, трахеит, бронхиална асма. Чайове: 1 с. л.  дрога се залива с 250 мл. вода и се вари 5 мин. Пие се топъл 3 пъти дневно по 1 винена чаша преди ядене. За еднодневна доза се приготвя запарка от 2 с. л. дрога и 250 мл. вряща вода, която кисне 2 часа. Пие се по 1 кафеена чашка 3-4 пъти дневно преди ядене. (В. Димова, биолог, в-к "Зн.", бр. 44 – 2002 г.)

10. Стимулира секрецията на храносмилателните и бронхиални жлези, както и перисталтиката на червата. Използва се при чернодробни и жлъчни заболявания. Рецепти: 1 с. л. риган се залива с 250 мл.  вряща вода и се вари 5 мин. Пие се 3 пъти на ден топъл по 1 винена чаша преди ядене.  Външно: 10-20 г. риган се залива с 200-300 мл.  вряща вода  и кисне 10 мин.  Прецежда се и се прибавя към водата за къпане. (в-к "Билка", бр. 8 - 2003 г.)

11. В миналото са смятали, че като опушат домовете си с риган, ще  прогонят злите духове. Старите траки след вечеря хвърляли върховете му  в огъня и така се успокоявали да заспят по-добре. Сега някои пълнят възглавницата си с билката. Употребяема част: Стръковете съдържат до 1. 2 % етерично масло, богато на фенолите тимол и карвакрол, до 13 % дъбилни вещества, вит. С, до 8 % танинови и горчиви вещества,  мин. соли и др. Стръковете се берат юни, юли при цъфтеж при слънчево време. От 3 кг. зелена маса се получава 1 кг. суха. Риганът се употребява като успокояващо нервната система , жлъчегонно и противоглистно средство, при болки в стомаха и червата средства. От ригана се прави трапезен чай,  който активира и регулира целия храносмилателен процес, дейсвтва нервноуспокояващо при болки в стомаха и червата. Една ч. л. нарязани стръкове от риган се  заливат  с 200 мл.  кипяща вода. Като изстине, се прецежда и се изпива на  веднъж преди ядене. Риганът засилва дейността на черния дроб , разнася  втвърдяванията в млечните жлези при кърмачките. Чай при простудни заболявания: По 20 г. мащерка, корени от оман, риган 15 г., цветове колина 10 г., листа от подбел 20 г. листа от лютива мента  5 г. Една с. л.  от сместа се залива с 200 мл.  кипяща вода, като изстине, се пие вечер преди лягане. (Лидия Петкова, агроном, в-к "Билка", бр. 9 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 18:03:32 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright