Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Ревен  (Прочетена 1323 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:55:48 »

Ревен (Rheum ffficinale)
    (равен,  ревент)

1. Отварата от корените се пие при камъни в жлъчката при възрастни, а в малки дози като укрепващо при  лениви черва и при запек при деца. Приема се вътрешно при сърцебиене и уплах. (Енцикл. БНМ, стр. 351)

2. Ревенът е многогодишно тревисто растение с големи широки яйцевидни листа до 75 см. в диаметър. Цветовете са бели, розови и червени. Използват се корените и коренищата като слабително. В малки дози активира отделянето на стомашен сок и усилва перисталтиката на червата, подобрява храносмилането. В по-големи дози води но отравяния. У нас  в диворастящо състояние  в Рила расте рилският (понтийски) ревен и корените му имат сходно действие като Тангуския ревен.
    Като ободряваща напитка, възбуждаща апетита: синя тинтява (корени) 30 г., ревен (корени) 20 г., бял равнец 30 г. Една с. л.  от сместа се залива с 400 мл. вряща  вода и ври 15 мин. Отварата се пие 3 пъти на ден 15 мин. преди ядене. (маг. биолог Силвия Койнарлийска, в-к "Л.", бр. 15 - 2001 г.)

3. Авицена е писал за него:"Ревенът помага при кръвохрачене и астма". Той е полезен за черния дроб, при слабост на стомаха и болки в него, а и при всякакви вътрешни болки, оригвания, херния. Той е полезен при диария вследствие лошо храносмилане, чревни колики, дезинтерия, болки в бъбреците и пикочния мехур, при хронични и периодични трески. Лечебни свойства притежават узрелите дръжки на листата на ревена. За профилактика на посочените заболявания е много полезен компотът от ревен. За целта са необходими 500 г. дръжки, 200 г. захар, лимонена кора, щипка джeнзифил. Дръжките се измиват, очистват се от твърдата ципа  и се нарязват на малки парчета. Нарязаната на ситно лимонова киселина и карамфилът се заливат с чаша вода, добавя се захарта и се кипва, като постоянно се разбърква, след което към захарния сироп се добавят предварително одготвените  дръжки от ревена и се вари до готовност. Счита се, че ревенът действа най-ефективно на млади хора и тези на средна възраст. За възрастни не е подходящ. Не се препоръчва при подагра, оксалатни бъбречни камъни и  хемороиди. (маг.  фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 5 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 27, 2011, 00:35:07 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright