Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Ранилист  (Прочетена 3609 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:55:16 »

Ранилист  (Betonica officinalis)
    (раков бодил,  хайдушка билка,  рошовина,  кестере - тур.  червен вятър,  рошовела)

1.  Употребяват се листата и корена.  Чаят от ранилист не трябва да липсва от никоя къща.  Той действува при епилепсия,  горене в стомаха,  при белодробни катари,  астма и хроничен ревматизъм.  Смесен с мед,  облекчава страдащите от жълтеница и  воднянка.  Сварен с вино с 1 с. л. мед или козе мляко,  действа при кървави храчки.  С небетшекер чаят успокоява кашлицата и изхвърля храчките.  Пресните корени,  сварени като чай,  действат слабително.  (дн. •1,  стр.  57)

2.  Отровно растение! Изисква внимание при вътрешна употреба.  Безопасна дозировка: 1 чаена лъъжичка се залива с 1 чаша вряла вода и ври на водна баня 15 мин.,  охлажда се 45 мин.  и се добавя хладка вода до първоначалния обем.  От получената отвара се пие 1 с. л. 3 пъти на ден преди ядене. (Ф-7)

3. Отварата се пие при кашлица, магарешка кашлица, задух, за увеличаване на апетита, сърцебол, диария, при болести на бъбреците и пикочния мехур, световъъртеж, главоболие, ревматизъм, жълтеница. Счукани  листа и корени се налагат гнойни рани. (Енц. БНМ, стр. 351) ОЯО

4. Коренището има ранозаздравяващо действие, антисептично, спазмолитично, апетитовъзбуждащо, седативно и регенеративно действие. Използва се при стомашно-чревни заболявания, възпаление на бъбреците, главоболие, виене на свят, сърдечна невроза, невралгия, хистерия. Стърковете имат същото действие. (кн. •44)

5. Използват се стръковете и корените. Действа добре при нервно изтощение, отхрачващо, противовъзпалително, при бъбречни заболявания, болести  на пикочния мехур, стомашно чревни оплаквания, понижава кръвното налягане, при главоболие, епилепсия, виене на свят, задух, бронхит, магарешка кашлица, подагра , атеросклероза. (кн. •47, стр. 135)

6. Според Кунчо Савчев корените му имат противораково  действие. (ян. 2001 г.)

7. Помощно средство при рак. Изпоолзват се стръковете и коренището. Помага при колики в стомашно-чревния тракт, възпаление на бъбреците и  легенчето, при страхова невроза, главоболие, мигрена, виене на свят, бронхити, астма, пневмония. Като помощно средство при рак на гърдата, на белия дроб и стомаха (в комбинация с др.  билки, като подтиска действието и растежа на тумора). Тонизира нервната система, подобрява сърдечната дейност, стимулира храносмилането, подобрява обмяната на веществата. Използва се  ката отвара и спиртен извлек.
    Начин на употреба: 2 г. ситно счукана  дрога се запарва в 800 мл. вряща вода, ври 3 мин., кисне 1 час. Използва  се на 5 приема през деня.  (в-к „Зн. ”,  бр. 50 - 1899 г.)

8. Тонизира и възбужда апетита. Прибира се по време на цъфтеж – юни, август. Дрогата съдържа бетоницин, турицин, флавоноиди, етерично масло, дъбилни вещества и др. Ранилистът възбужда апетита, подобрява храносмилането, противовъзпалително при стомашни и чревни заболявания, откашлечно, тонизиращо при пролетна умора, нервно изтощение, обща отпадналост, ускорява заздравяването на рани.
    Употреба: 1 с. л. наситнена дрога се залива с 600 м. л кипяща вода и ври 5 мин. Пие се по 1 винена чаша 2-3 пъти дневно. Дозата е за  възрастни. Да не се допуска превишаване на  дозировката! (Кост. Георгиев, агроном, в-к „Зн. ”, бр. 8 - 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 11:20:38 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright