Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Росен  (Прочетена 1035 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:52:22 »

Росен  (Dictamnus albus)
    (бадиан, русалче, самодивска трева, росемо, самодивско цвете, росуман)

1. При допир с растението по време на цъфтеж могат да се получат тежки увреждания  на  кожата. Опасно е и дишането на парите от етеричното му масло - може да настъпи отравяне, проявяващо се с обща отпадналост, сънливост, повръщане. Безопасен начин на приложение: 1 чаена лъжичка ситно нарязани корени се варят 5 мин. в 500 мл. вода. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти  на ден. (Ф-7)

2. Чаят от кората на росенов корен се използва против пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, против силна настинка, сгърчвания, вятър, припадлива болест, нерви. (Енц. БНМ)

3. Цъфти от  края на май до края на юни. Цветовете са бледорозови до синьо-виолетови. Има  поверие, че растението не бива да се къса - то отмъщава на всеки, който посегне на него. В китайската  НМ коренът се използва като хранителна подправка, тъй като оказва тонизиращо въздействие върху организма. Отварата от   корена се използва  при лечение на тропическа малария, жълтеница, косопад и др. В БНМ  се използва цялото растение. Препоръчва се при кожни екземи, лишеи и разширени вени, срещу различни видове кожни гъбички. (В.Димова, биолог-химик, в-к "Зн.", бр. 36 - 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 11:24:42 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright