Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Пришница  (Прочетена 2142 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:44:50 »

Пришница (Prunella vulgaris)
    (богородиче, въстег, гърленик, добриче, живеничева билка, живеничав бурен, посечена трева, посечено биле, прищена трева, усойче, усувиче, хайдушка трева, черноглавка)

1. Използва се при възпалени жлези, живеници, циреи. Болните места се налагат с пресни листа или се промиват с отвара от нея. Тази отвара се пие също при кръвохрак, кашлица, сърцебол, главоболие. С  каша от счукани листа или с настойка от нея в зехтин се налагат рани от посичане, ухапване от отровна змия, отоци, синя пъпка. При мастит се пие отвара от нея,  а със сварените листа се налага гърдата. Със смес от мед и счукани листа се маже при устобол и нежит (кървене и възпаление на венците). Нарязана на дребно (ако е прясна) или сварена (ако е суха), билката се смесва  в храната на свинете против гърлица. (Енц. БНМ, поз. 791)

2. Обикновената пришница съдържа урсолова, олеонолова и кафейна киселина, камфор, хиперозид, рутин, танин и витамините А, С,  В-1 и К. Тя притежава антисептични, антиспазматични, стягащи, кръвоспиращи, диуретични и противоглистни свойства. Подпомага заздравяването на рани, стимулира потока на  жлъчка и действа като тоник. Има антиоксидантно действие, което я прави обещаващо средство срещу рак и сърдечни заболявания. Чаят от билката помага за лечение на вътрешни рани, а може да бъде използван за компрес или промивка и при външни рани, язви, изгаряния, натъртвания и младежки пъпки,  за гаргара при възпалено гърло или като студен разтвор за промивка при кървящи венци, фарингит, стоматит и стоматомикоза. Полезен е и при хеморагия и диария, конвулсии, пристъпи, епилепсия, хепатит, главоболие, високо кръвно, задържане на течности, оток. Изследванията предполагат, че растението има антибиотични, намаляващи кръвното налягане и антимутагенни качества. Съдържащата се в него урсолова киселина е известна като противотуморно и диуретично вещество. Употреба и дозировка: чай: 25-30 гр.  от билкта се сипват в 500 мл. вряща вода, покрива се и се оставя да кисне 10 мин. Пие се по 1 чаша няколко пъти дневно. Екстракт: 1 ч. л.  от билката се кисне в 500 мл. ракия или уиски в продължение на няколко дни. Взема се по 1 с. л. дневно или повече според нуждата. (м. фарм. Л. Янева, в-к "Л.", бр. 44 - 2002г.)

« Последна редакция: Юли 03, 2011, 20:52:51 от Eona Lightholder » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright