Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Пресечка  (Прочетена 1118 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:44:21 »

Пресечка (Cnicus benedictis)
    (камилски трън, свещен трън, бенедектински трън, кникус)

1. Употребява се цялото растение. Една лека  изварка (1 ч. л. на чаша вода) се препоръчва при чревно-, чернодробно-, стомашоно- и бъбречноболни, засилва дейността на стомаха и възбужда апетита. Действието се засилва, ако се смеси с бял равнец и червен кантарион или с пелин и блатен саз. Взема се дневно по 1 чаша топъл и на глътки. От зеленината се приготвя една хубава тинктура, която усилва стомашния сок (на 2 часа по 5-6 капки във вода). (дн.•1, стр. 56)

2. Билката има възбуждащо апетита действие и улеснява храносмилането. Прилага се под форма на запарка, отвара или екстракт. Урегулира функциите на стомаашно-чревния тракт. Задължително се пие преди ядене. (кн.•44)

3. Използва се горната част и листата на цъфтящото растение. То е укрепително горчиво стомашно средство при диспепсии (смущения в храносмилането), за апетит, против астма, суха кашлица, хрооничен катар на стомаха и червата. Плодът като пургативно средство. (Кн.•50, стр. 342)

4. Прилага се при безапетитие, отпадналост след тежко боледуване, анемия, жълтеница, бъбречни и трескави състояния, при кашлица, астма, невралгични болки, ревматизъм, кожни заболявания и др.  Употребява се отвара или запарка - 5-10 гр. на 100 мл. за един ден. (в-к "Зн.", бр.13 - 1996 г.)

« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 19:02:46 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright