Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Полско птиче просо  (Прочетена 2264 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 16:42:32 »

Полско птиче просо (Lithspermum oficinalis) и обикновено просо.
    (полско врабчево семе, врядно просо, бабино вретенце, врабчово семе,  белоочница, птиче  семе)

1. Плодът се употребява диуретично и при напикаване. Цялото растение заедно с плодовете или само плодовете във вид на отвара се прилага при пясък и камъни в бъбреците, пикочния мехур, като усилват отделянето на урината и при неволно напикаване. Смята се, че в по-големи дози растението е отровно и трябва да се  прилага внимателно. (кн. •44)

2. За да има резултат от изполването на птичето просо, трябва да се спазва следното: Птичето просо, колкото е определена дозата според  възрастта, се начупва зърно по зърно над 1 бурканче от детски храни на 2-3 см. под гърловината с клещи така, че начупеното на две зърно до остане в бурканчето. Залива се до половината със студена вода, кисне 10-15 мин., след това се поставя на водна баня и щом започне да ври, се сваля и тогава, като поизстине да може да се пие се изпива. (Кунчо Савчев)

3. Няколко зърна се гълтат при нощно напикаване при деца. Отвара от белоочица (2-3 стръка заедно с плодовете се варят в 1 л.  вода докато остане на половина) се пие по 1 малка винена чашка 4 пъти дневно при неволно напикаване при деца. Отварата само от семена се използва за изчистване на пясък и камъни от бъбреците и пикочния мехур, неволно напикаване при по-големи деца и възрастни, разстройство и кървав дрисък. Отварата от медниче е лек против запек (нарязани на дребно 2-3 стръка се варят в 500 мл.  вода, докато остане на половина и се пие 3 пъти на ден по 1 винена чаша преди ядене. (Енц. БНМ, стр. 340)

4. Обикновеното полско просо успокоява болките при артрит. То е една от най-древните храни преди пшеницата и ръжта. То притежава пълноценни белтъци и затова е уникално сред зърнените храни. По белтъчни стойности на протеините е сравнимо с месото и млякото. Има почти всички витамини от групата В. Просото е алкална храна. Пациентите с артрит и ревматизъм страдат от киселинност на тъканите. Просото променя реакцията  на тъните, веднага намалява болките при артрити и остеохондрози. В рецептите на тибетските лечители просото е храна, която е препоръчвана за дълголетие. Рецепти: 1 водна чаша олющено просо, 3-4 чаши вода, 1 с. л. мед,  0.5 чаша мляко на прах. Приготвяне: Изплакнете просото с топла вода и го изсушете. Разбъркайте млякото с вода и насипете просото и го загрейте до завиране и го оставете на слаб огън 10 минути, като го бъркате да не загори. Сервирайте с мед. (в-к "ЗВЗП.", бр. 17 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 20:18:10 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright