Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Планинска чубрица  (Прочетена 2007 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 15:10:26 »

Планинска  чубрица (Satureja montana)
    (балканска чубрица, овча чубрица, мерудия, питомна чубрица, чебрика, чабер, чебрец)

1. Има болкоуспокояващо действие, карминативно, астрингентно, диуретично, лактогонно, бактерицидно действие. Стимулира  дейността на стомашно-чревния тракт (при остри и хронични гастрити, колити с диария, храносмилателни смущения с повръщане, чернодробни, жлъчни, а  също и при сърдечни и бъбречни заболявания. (кн. •44)

2. Има отхрачващо, стимулиращо стомашната и чревна дейност, при повръщане, диария, чревни болки, чернодробни и жлъчни болести, катари на лигавицата на стомаха и червата. Народната медицина я препоръчва при виене на свят, главоболие, сърцебиене, високо кръвно, нервни  припадъци, жажда при захарна болест, като поодправка. (кн. •48, стр. 176)

3. С планинска чубрица се лекуват хипертония, нарушена стомашна и чревна активност, бъбречни и чернодробни страдания, виене на свят, сърцебиене, жажда при захарен диабет, повръщане, нервни припадъци, остри и хронични гастрити, очна умора, асма, бронхит, интелектуална умора, общо безсилие, срещу сексуална и умствена слабост.
    Употреба: две с. л. ситно нарязана дрога се залива с 300 мл.  кипяща вода и кисне 20 мин. в похлупен съд. Доза за 1 ден по 100 мл.  преди ядене. Лечението продължава  3 седмици. (ст. н. с.  д-р Н. Донев, в-к "Зн.", бр. 47 - 1996 г.)

4. Има характерна миризма. Използва се като подправка и като лечебен чай. Енергията, която съдържа, се насочва към болния орган и успокоява спазмите. Затова се препоръчва при колики  и болки в червата, в стомаха и бъбреците, пречиства кръвта и урината, събужда съпротивителните сили и повишава жизнения тонус. Хора, склонни към сърцебиене и високо кръвно налягане, трябва често да пият чай от нея. Има лечебен ефект и върху мозъчната дейност, главоболие, тежест  в главата, захарен диабет, лошо храносмилане и липса на апетит. Чаят се приготвя, като 2 с. л. от билката се запарват в 2 ч. ч. вряла вода. След престой около час се прецежда и се пие 3-4 пъти дневно в продължение на 2-3 седмици. За това време оплакванията изчезват. (автор Волина, в-к "Зн.", бр. 29 - 2001г.)

5. Енергията която съдържа, се насочва към болния орган и успокоява  спазмите, затова се препоръчва при колики и болки в червата, в стомаха и бъбреците. Това растение пречиства кръвта и урината, събужда съпротивителните сили на организма и повишава жизнения тонус. Билката действа успокояващо, има ефект върху мозъчната дейност, добре действува при често главоболие и действа благотворно на страдащи от диабет, при липса на апетит. Чай се приготвя от 2 с. л. от билката за 2 ч. ч. вряла вода. След престой около 1 час се пие 3-4 пъти дневно в продължение на 2-3 седмици. За това време оплакванията изчезват. Като подправка може  да се приема и по-продължително време. Тя е свеж повей от вечната природа. Тя носи здраве, сила и успокоение за душата. (Волина, „Зн.”, бр. 29 - 2001г.)

6. Голямо находище има на Картала източно от постройките на около 500 м. покрай коларски път, на юг от него голяма поляна. 10. 05. 2003. Вероятно в началото на юни ще е цъфнала.

« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 22:16:28 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Чубрица
    Даровете на природата
    Админ 0 2201 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:25:42
    от Админ
    Планинска Мечта - вожд на индианското племе Ория
    Духовни учения
    Финист 2 809 Последна<br />публикация Октомври 02, 2011, 18:45:50
    от Финист

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright