Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Пирей  (Прочетена 1732 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 15:09:58 »

Пирей (Agropyrum repens)
    (пълзящ пирей, житняк, жито, пиревина, пировина, пир, троскот)

1. Коренище. Има противовъзпалително, диуретично и отхрачващо  действие. Използва се при камъни в бъбреците и жлъчката, при заболявания на отделителната система (цистити, цистеопиелити, а също при ревматизъм, чернодробна цироза, подагра, отоци, кожни заболявания. (кн. •44)

2. Намира приложение при  възпаление на простатата, червата и стомаха, при чернодробни заболявания, възпаление на бъбречното легенче и пясък в бъбреците. Народната медицина - при подагра, безплодие, бронхит, ревматизъм. Външно при отоци и обриви със прибавка на пелин - лапи. (кн. •48, стр. 175)

3. От изчистеното и изсушено и смляно коренище може да се приготви вкусен и  питателен хляб. (от "Нашите лечебни и благоухайни растения", соб. Ник. Калимеров стр. 78)

4. За лечебни цели се използват коренищата, изваждани рано на пролет или през август - септември след узряване на семената . Сушат се на слънце или в сушилня до  50 градуса. Дрогата има противовъзпалително и пикочогонно действие. Употребява се при пясък в бъбреците, пикочния мехур, възпаление на простатата, стомаха и червата. Народната медицина го препоръчва при проблеми в обмяната на веществата в организма, при чернодробни заболявания. Две с. л. дрога се заливат с 600 мл.  вряща вода и ври в продължение на 10 мин. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл.  преди ядене. (в-к "Зн", бр. 41 – 1995 г.)

5. През 18 век растението е имало славата на най-добро средство, разпадащо жлъчни  и бъбречни камъни. Две с. л. ситно нарязани коренища се  варят 10-15 мин. в 300 мл.  вода или 4 ч. л. ситно надробено коренище се накисват за 12 часа в 400 мл. студена вода. След прецеждане коренището се залива с вряла вода и се вари 10 мин. След изстиване двата извлека се смесват и се изпиват за 1 ден. (В. Горанова, ботаник, в-к "Зн.", бр. 47 - 1996 г.)

6. Отвара от ситно нарязано коренище се пие при подагра, ревматизъм, бъбреци, жлъчка , кашлица, сърцебол, охтика, обилно маточно кръвотечение, за апетит. Обикновено 1 с. л.  от билката се вари в 500 мл.  вода и отварата се пие по 3 пъти на ден по 1 винена чаша. Отварата от пирей, троскот, посечена трева и огниче при болен стомах, пирей, слез, бъз, див мак, градински трендафил, листа от теменуга, люляк, плодове от драка при бодеж. (кн. Енцикл. БНМ, стр. 311)

7. Употребява се част са коренищата, извадени пролетта преди  развитието на растенията, или есента, когато надземната част започва да изсъхва. В сушилня се суши до 50 гр. Дрогата съдържа етерично масло, глюкозиди, фитостерини, танини, слузни вещества до 10 %, полизахарида тритицин до 7 %, атропирен, инозит, минерални соли и др. Действие и приложение: пикочогонно, противовъзпалително. При подагра ускорява изхвърлянето на пикочната киселина от организма, стимулира обмяната на веществата. Стимулира дейността на черния дроб. Има втечняващо и отхрачващо бронхиалните секрети действие. Прилага се при трахеобронхити, ларингити, подагра, при чернодробни заболявания. Начин на употреба: Дрогата се използва като отвара: 1 с. л. ситно нарязани корени се заливат с 450 мл. кипяща вода и врат 5 мин. Пие се по 150 мл. 3 пъти на ден преди хранене. (К. Георгиев, агр, в-к "Зн.", бр. 46 - 2001г.)

8. Коренища от март до август. При заболявания на пикочния мехур и бъбреците, простудни заболявания, на жлъчката, далака, черния дроб. (кн. •56 , 53 стр.)

8. Пълзящ пирей. Нарича се още житняк. Коренищата се изваждат през есента. Съдържат 10 % слузни вещества, етерично масло и сапонини. Използва се при възпаление на пикочните пътища, ревматизъм и др. Употреба: 2-3 ч. л. се заливат с 250-300 мл. студена вода  и след като киснат 8 часа, се заливат повторно с нови 250-300 мл. вряла вода, след като билката е прецедена от студената настойка. Изпива се на 2-3 пъти 30 мин. преди ядене. Може да се комбинира и с други билки - звъника, маточина, мента и др. (д-р Челебиев, "Зн.", бр. 33 – 2002 г.)

« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 22:33:27 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright