Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Перуника  (Прочетена 1546 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 15:09:24 »

Перуника (Iris germanica)
    (магарешки уши, манастирско цвете, патета, пеперуда, тъжък, ружа,  замбак, тъжак, бял крем, бял тъжак, флорентински крем, градинска перуника кремък, ружен, син крем, синя ружа, турско цвете, хурка, перунов цвят, богиша, змеево цвете)

1. Използват се коренищата. Действат отхрачващо, болкоуспокояващо, омекчително, при туберкулоза, астма, кашлица, остър и хроничен бронхит, стомашни болки, чернодробни и жлъчни заболявания. Да се употребява по лекарско предписание! (кн. •47, стр. 134)

2. Коренището се изважда есенно време, обелва се и се суши на сянка. Подходяща е при хронично повръщане, киселини, хроничен гастрит, заболяване на черния дроб и жлъчката, синузит, мигрена. Запарка: 1 ч. л. от коренището се запарва с 400 мл. вряща вода. Взема  се студена по 2-3 с. л. 6 пъти дневно. Тинктура: Вземат се 10-25 капки 3 пъти дневно, разтворени във вода. (в-к,"Л.", бр. 29 - 2000 г.)

3. Коренищата се вадят септември - декември. При катари на горните дихателни пътища, като отхрачващо средство при възпалителни заболявания на стомаха и червата, при жлъчни заболявания, при стомашно-чревни колики. Една кафена лъжичка смлени корени се запарва с 500 мл.  вряла вода за 1 час. Пие се 4 пъти дневно по 100 мл. (д-р Ил. Балабанска, в-к "Зн.", бр. 19 - 1996г.)

4. Коренищата се вадят март - май. Предписва се при кашлица, бронхити,  при болки в стомаха, чернодробни и жлъчни заболявания. Намира приложение в зъболекарската практика,  като ароматизиращо средство при производството на паста за зъби, пудри, сапуни и др. Една ч. л. ситно нарязани корени се заливат с 300 г. кипяща вода, кисне 20 мин. Приема се 3 пъти на ден по 80 мл. 15 мин преди ядене. (Г. Георгиев - агр., в-к "Зн.",бр. 28 - 1997 г.)

5. Бяля перуника. (Iris florintina), Синя перуника, (I. germanica), блатна перуника, (I. pseudacorus), тревовидна перуника. (I. graminea). Отвара от синя перуника , синя тинтява  и жълта комунига се пие при ревматизъм. Перуника, корен коприва, троскот, магданоз, "калилярски корени" при трудно уриниране. (енцикл. БНМ, стр. 306)

6. Използват се главно корените. Те трябва да бъдат дву- или тригодишни. Вадят се май - юни или септември - декември. Сушат се на сянка или в сушилня до 30 градуса. Годност имат 2-3 год. Корените имат отхрачващо и болкоуспокояващо действие. Прилагат се при кашлица, бронхит, стомашни болки, жлъчни и чернодробни заболявания. В БНМ се използват при задух, газове, чревни болки, слабително при начална туберкулоза. Една с. л. от корените се залива с 500 мл. вряла вода. Пие се по 100 мл.  преди ядене 4 пъти на ден. (в-к "Билка", 2003 г.)

7. Корените се изваждат през пролетта,  март - май и през есента,  септември - октомври на 2-3 год. растения. Корените съдържат етерично масло, богато на кетона ирон, който мирише на горска теменуга. Съдържат още органични киселини, алдехиди, глюкозида иридин, дъбилни вещества, мазнини, смоли, слузести  вещества и др. Гръден чай: корени от медицинска ружа 60 г. , корени от перуника белени 7.5 г. , листа от подбел 30 г., цветове от лопен (венечните листа) 15 г., стръкове мащерка 22.5 г., плодове от анасон 15 г. Две с. л. от сместа се заливат с 500 мг.  кипяща вода и ври 5-10 мин., пие се по 1 к. ч. 3-4 пъти дневно. (агр. Лидия Петкова, в-к "Билка", бр. 26 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 22:04:32 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright