Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Пелин  (Прочетена 1450 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 15:08:58 »

Пелин (Artemisia absinthum)

1. Чай от пелин се дава при отравяния. Заедно с блатен айр се  дава при всички смущения на храносмилателните органи, при болести на бъбреците и пикочния мехур. Премахва подуването на стомаха,  горенето на стомаха, много киселини, чуството на тежест под лъжичката, лоша миризма в устата. Дава се при проблем с обмяната на веществата. Заедно с маточината влияе на доброто настроение и  създава желание за работа. Една хубава тинктура за апетит се прави от листата в ракия и се вземат по 50-60 капки. Силно стомашно средство се получава, като се смесят към тази тинктура по равни части арника, червен кантарион, лайка. Пие се преди всяко ядене по една ракиена чашка зехтин. (дн. •1, стр. 52)

2. Вътрешното приемане изисква повишено внимание и точна дозировка. Да не се приема продължително. Предизвиква конвулсии,  халюцинации,  дори психични разстройства. Противопоказан е при бременност, язва на стомаха и дванадесетопръстника,  при вътрешни кръвоизливи. Безопасна доза: 1 чаена лъжичка  нарязани стръкове се залива с 400мл.  вряла  вода и кисне1 час. Пие се по 50 мл. 15 мин.  преди ядене 3 пъти  дневно. (Ф-7)

3. Притежава апетитовъзбуждащо действие,  подобрява храносмилането, жлъчогонно,  противовъзпалително. Използва се при  гастрити, атонична диспепсия, чернодробни и жлъчни заболявания, анемия, безсъние, екземи, рани. Да се внимава, защото продължителното използване може да доведе до запек, виене на свят,  хиперемия в тазовите органи и бъбреците, епилептични  гърчове. (кн. •44)

4. Противопоказан при бременност, хиперациден гастрит, язва. В големи дози халюцинации, конвулсий, пелинова епилепсия. (кн. •45, стр. 120)

5. Събират се цъфтящите стебла от юли до септември. Регулира дейността  на стомашно-чревния тракт, при липса на апетит, стомашни киселини, свръхкиселинност, метеоризъм, тежест и болки в стомашната област и корема, запек, запушване на червата, смущения в чернодробната функция и жлъчния оток, нервно напрежение. Употреба: 1 ч. л. (около 2 гр.) се запарват с 1 чаша кипяща вода и кисне 3 минути. Внимание! Продължителната употреба и в по-големи дози са опасни! Забранена е при бременност. (кн. •56, стр. 42)

« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 23:35:28 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright