Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Пача трева  (Прочетена 1657 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 15:08:31 »

Пача трева (Polygonium aviculare)
    (гъскина трева, червенка, див фасул, кокоша билка, пачина, фасулявче, троскот, кокошалина, бял  равнец, вратига, гущерка, еневичка, еньово биле, пачи пера, посекливче, равене, ресулова билка, хайдушка трева, хилядолистник, юновичка)

1. Отварата  действува като силно пикоочогонно средство и помага при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур. Действува възбудетелно върху храносмилателната система, намалява болките в стомаха и червата, помага при рани и циреи в стомаха. При възпаление на бъбреците и пикочния мехур трябва да се избягва употребата на билката. (дн.•1 - стр. 51)

2. Билката има адстригенно, кръвоспиращо и диуритично действие. Използва се  при стомаашно-чревни, чернодробни  заболявания, пясък и камъни в бъъбреците и пикочния мехур, като кръвоспиращо при язви, кървава  диария, хемороиди и др. Ускорява образуването на съединителна тъкан и за заздравяване на рани. Не трябва да се  използва при възпаление на бъбреците. (кн.•44)

3. Има пикочогонно, обезболяващо, кръвоспиращо, повишаващо кръвното налягане, при кръвоизливи в белия дроб, червата и стомаха, жлъчокаменна болест, труднозаздравяващи дълбоки рани, при язва на стомаха и червата, гастрит, ентероколит, камъни в жлъчката, главоболие. (кн.•46, стр. 143)

4. Използват се стръковете, прибрани в началото на цъфтеж. Съдържат разтворими силикати, 4 % танин, каротин, витамин С, 17 % протеин, целулоза и др. Растението има запичащо, кръвоспиращо и диуретично действие. Употребява се при хемороиди, отоци, сърдечни заболявания, трудно зарастващи рани, възпалени стави. Под форма на отвара. Две с.л. наситнени стръкове се  заливат с 500 мл. кипяща вода и се варят 3 мин., киснат 30 мин.и се пие 3 пъти на ден по 150 мл. преди ядене. (в-к "Зн.", бр. 43 - 1996 г.)

5. Използват се стръковете, събирани в периода на цъфтене - юни-октомври. Суши се на сянка. Хим. състав: съдържа до 3 % флавонови глюкозиди, каротин, витамини, захари и др. Действие и приложение: дрогата и препаратите от нея имат диуретично действие и се прилагат при камъни в бъбреците и пикочния мехур и жлъчката, кръвоспиращо при язва на стомаха и дванадесетопръстника, маточни кръвоизливи, при подагра и възпалителни ставни заболявания с различна етимология. Билката повишава кръвното налягане. Дрогата се използва под формата на отвара. Две с.л.от дрогата се варят в 500 мл. кипяща вода 3 мин. и киснат 30 мин. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл. преди  ядене. (доц. д-р Ц. Цолов, в-к "Зн.", бр. 41 - 1998 г.)

« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 17:18:19 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Сок от пшеница(трева) « 1 2 »
    Природосъобразно хранене
    Sunshine(sun) 23 11967 Последна<br />публикация Март 04, 2013, 18:45:46
    от Sunshine(sun)

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright