Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Обикновен очиболец  (Прочетена 2846 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 15:06:40 »

Обикновен очиболец (Potentilla anserina)
    (прозорче, почудиче, зъмска трева, пачи крак, петопръстница, подъбец усойна трева.)

1.Употребяват се листата. Очиболеца действува главно при гърчове. Особено добре действува едно питие - 10г. листа в 750мл. мляко с една прибавка от по 1 чаена лъжичка дилянка, маточина и сенефче. Пие се гореща. При  плюене на кръв, спазми в гърдите и корема, при силни болки в сърдечната област и жлъчката  няма по-добро средство от очиболеца за отстраняване на болките.
    При асма, магарешка кашлича, може да се пие в по-голямо количество без вреда за  организма. Едно превъзходно домашно средство се получава от листата на очиболеца смесен със счукан див копър  и кимион варени в мляко 10 мин. Ако се касае за силна коликоподобна стомашна колика действието на това лекарство настъпва почти моментално.
    Очиболеца освобождава гърча, дивият копър засилва стомаха, а кимиона предава на течността приятен вкус. Пресните листа могат да се използуват за готвене вместо спанак.
    За възпалени венци помага дневно 1 чаша чай от корена. /дн.•1-50 стр./

2.Употребяват се листата като чай при всякакви  схващания/събирания на стомаха и червата./Ф-2/

3.Отварата от вода или вино си пие при сърцебол, при слабост и дълго боледуване. При разстройство и маясъл се пие отвара от цялото растение заедно с подъбиче. С отварата от билката в мляко се правят компреси при очебол. /Енц.БНМ стр.299 /

4. Очиболец. (Potentila erecta)
    (бутрак,горско прозорче, изправен очиболец, планински очиболец,четири венчелистен очиболец)
     Коренище-има затягащо,vкръвоспиращо и противовъзпалително действие. Използва се при възпаление на стомаха и червата, кървящи язви и хемороиди. Външно при кървене от носа и рани, отоци, изгаряния, за промивки при възпаление на устната  кухина и  венците, при възпаление на очите,за влагалищни промивки./кн.•44/

5.Пълзящ очиболец.(Pftentila reptans)
          (петопръстче, петопръстник, пъълзящо прозорче)
    Корена с коренището се използва като този от т. 4./кн.44-стр.254/

6.При кръвоизливи в стомаха, носа, хемороиди, кръвохрачене от белите дробове, кръв в урината, главоболие, гръдна жаба, захарна болест, като смес със синя тинтява ./кн.•46/

7.Пълзящият очеболец има раноцелебно, противовъзпалително, пикочогонно и кръвоспиращо. Ефективен е при язви, охлузвания  и хематурия. Добре действува  с бояджийски брош и риган за разтварянето и изхвърлянето  на камъните, тъй като при излизането и причиняват охлузвания на пикочните пътища./кн.•45-стр.34/

8.Към т.4-изправен очиболец.Като общоукрепващо и тонизиращо средство, при атония на червата, при възпаление и язва на стомаха, емфизем, белодробна туберкулоза, диария, кашлица, захарен диабет. Отварата в вид на питие и лекарственна превръзка помага при болки в ставите, възпаление на седалищният нерв, атрофични язви, гнойни рани, херпес, хроничен ентероколит.
    Внимание! Повишава съсирваемостта на кръвта и затова не бива да се използва при тромбози, инфаркт на миокарда и изхемични заболявания на сърцето. /кн.•45-стр-66/

9.Очиболец (Pftentila anserina)
             (прозорче, златурче)
    Употребяват се листата. Действува главно при гърчове.Особено добре действува едно питие от 10г. листа в750 мл. мляко с една прибавка от 1ч.л. дилянка, маточина и седефче. Пие се горещо при  плюене на кръв, спазми в гърдите  и корема, при силни болки в сърдечната област и жлъчката няма по-добро средство от очиболеца за отстраняване на болките. При  главоболие също помага. Може да се пие в по-голямо количество без вреда за организма. Едно превъзходно стомашно средство се получава от листата на очиболеца смесени с счукан див копър и кимион варени в мляко 10 мин. Ако се касае за силна коликоподобна болка, действието на това лекарство е почти моментално. Очиболеца освобождава гърча, дивият копър засилва стомаха, а кимиона...

10. Пълзящ очеболец. Препоръчва се при диария, възпаление на венците и трудно зарастващи рани. Мехлем: 100г. стопено краве масло се смесва с 10г. счукани на прах корени от  пълзящ очиболец ври 5 мин.и се прецежда горещо./в-к"Л"бр.41-2000г./

11.Пълзящ очеболец. (P.reptans)
    Приложение намират листата и коренът, които съдържат желязо, магнезии и калции. Те имат антиспазматични, кръвоспиращи, противовъзпалителни, диуретични и тонизиращи свойстнва. С него /петопръстника/се прави гаргара  и разтвор за промиване на устната кухина, а чаят е отличен лек срещу диария и дезинтерия. Кората от корена се препоръчва също за спиране кръвотечение от носа и други вътрешни кръвотечения. Чаят от петопръстник облекчава стомашните спазми и болезнената менструация, но за тази цел се смесва обикновено с маточина и цветове от лайка. Отварата се прилага като свиващо и кръвоспиращо средство при кожни проблеми, жълтеница, малария, цистит, парализа, херпес зостер, сърбеж, ишиас, подагра, ревматизъм, артрит, остър паратонзилит, епилепсия, зъбобол, стоматит, кървящи венци, температура, втрисване, болно гърло, кашлица, настинка, грип. Дозировка: накиснете 2-3 ч.л. листа от петопръстник в чаша вода. Пийте по 1 чаша дневно.
    Отвара 25-30 г. корени в 1.5 чаша вода докато стане 1 чаша. Пийте по 1/4 чаша 2-3 пъти на ден. Стрит корен. Еднократна доза 1/4-1/2 ч.л. тинктура от 20 до 40 капки 2-3 пъти на ден.  маг.фарм. Латинка Янева./В-к"Л" бр.35-02 год./

« Последна редакция: Юли 03, 2011, 20:54:28 от Eona Lightholder » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Обикновен здравец
    Даровете на природата
    Админ 0 2324 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 18:37:58
    от Админ
    Планински очиболец
    Даровете на природата
    Админ 0 1618 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 15:10:59
    от Админ
    Спореж - обикновен
    Даровете на природата
    Админ 0 1465 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 18:51:07
    от Админ
    Челядник обикновен
    Даровете на природата
    Админ 0 2748 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:10:03
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright