Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Очанка  (Прочетена 1935 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 14:35:37 »

Очанка
    (Euphrasia officinalis)
    (очемилка, троши очила, бяла очанка, очен бурен, сълзиче, очемилка)

При стомашни болки, жълтеница, пясък в бъбреците. /дн.•1-1 стр./

1. Приготвеният от изушените листа чай служи за промиване и компреси на очите; мие се 3 пъти дневно с хладка отвара/ Действието се засилва, ако се прибави див копър и пелин по равно. При бронхиални катари се употребява с голям успех./10г. на 1л. вода/
         Смесена с черна трънка действува при запек и регулира ходенето по голяма нужда. Ноастойка от пресни листа в вино служи като укрепително средство. /дн.•1 стр.50/

2. Употребява се като чай за стомах със същата отвара, като се намокрят  очите гледат по-ясно, подобрява се зрението. /Ф-2/

3. В по-големи дози билката е отровна! Да се приема само по лекарско предписание.
    Безопасна доза:1 с.л. се вари в 500 мл. 5 мин. и се пие по 50 мл. 4 пъти преди ядене./Ф-7/

4. С отвара или с изцеден сок се правят промивки и компреси при очебол, пие се при кашлица, сърцебол, жълтеница  и диария. Изсушената билка и пресята като брашно се приема вътрешно за подобряване на храносмилането при слаб стомах и за усилване на зрението. Настойка във вино се пие  за възбуждане на апетита и като укрепващо средство. /Енц.БНМ-стр.208 /

5. Билката има противовъзпалително, антибиотично, омегчително адстригентно действие. Водни и алкохолни извлеци притежават цитостатичен и хипотензивен ефект. Използва се предимно външно - при блефарити, конюктивити, ечемик. Вътрешно се употребява при възпаление на стомошно чревният тракт и дихателнта система. Дрогата е добро средство за засилване на зрението./кн.•44/

6. При умора но очите, възпаление на слъзните канали, за усилване на зрението и паметта, при пресипнал глас, липса на апетит, бронхит, жълтеница, засилва функците на стомаха и червата. /кн.•46-141 стр.

7. Вътрешно се прилага при стомашно чревни възпаления, а също при заболявания на дихателната система, хрема, грип, простуда. В по-големи дози е токсична и стриктно да се спазва дозата.
    Дозиране:Една чаена лъжичка от билката се залива в250 мл. вряла вода  и кисне 1 час и се пие 3 пъти дневно по 1 кафяна чашка 30 мин. преди ядене.
    д-р Стоянов/В-н"Зн бр.50-2000г.

8. Вътрешно: при възпалени лигавици на носа, гърлото, бронхите, стомаха, против диария, като укрепително средство във вид на чай. /КН.•50/

9. Бере се юли-август. Дрогата и препаратите от нея имат противовъзпалително, омегчително и затягащо действие. Препоръчва се при петна по роговицата, за усилване на зрението и паметта, против кашлица, при липса на апетит, диария и др. Две с.л. от дрогата наситнена ври 5 мин. 500 мл. кипяща вода и кисне 30 мин. Приема се на 3 пъти  15 мин. преди хранене по 120 мл. /В-кЗн" бр.22-95 г./

10. Едногодишно тревисто растение. Външно при възпалителни очни страдания под форма на компреси и топли очни бани. Вътрешно се прилага при стомашно чревни възпаления, а и при заболявания на дихателната система-бронхити, грип и простудни заболявания. Една ч.л в 250 мл. врял вода и кисне 1 час. Пие се 3 пъти на ден по 1каф.чашка 30 мин преди ядене.
    Д-р Арчар/В-к"Зн"бр.1-2002 г./

« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 14:20:22 от Administrator » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright