Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Оман черен  (Прочетена 1824 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 14:32:59 »

Оман черен
    (Symphytum officinalis)
    (зарастличе, мазен корен, черен корен, самодивско мазниче)

1. Цялата билка като чай действува против дизентерия, вътрешни възпаления и подуване на червата, външно като мехлем за рани./Ф-2/
    2. Коренът също листата и цветовете-при катар на дихателният апарат, при кръвотечение от белият дроб, при катар на червата, дизентерия, туберкулоза на червата./Ф-1-146/
    3. Съставът и действието на корените от черен оман са подробно изучени в МА-софия катедра по фитотерапия и е приготвен спиртно воден екстракт под името тинктура консолиди, която предпазва от образуване на стомашни язви ,стимулират растежа на всички клетки и помага при наранявания и язви, хеморагични колити, труднозарастващи рани, кървящи венци./В-к"Зн"бр.29-2000г./
    4. Многогодишно тревисто растение, което се среща по влажни места из ливадите край реките и из голистите места из цялата страна. Използват се корените, които се изваждат в края на лятото и през есента. Най-добри са корените на 2-3 год. растения. Дрогата ускорява зарастването на рани
    5. Дрогата ускорява зарастването на рани от където и идва името зарастличе. Използва се и като противоязвено средство, стимулира разрастването на нови съединително тъканни клетки. Основно действието му се дължи на наличието на танини, но същото и на алантоина, който способства разрастването на нови фибробласти. Взема се 10 г./2 ч.л./ситно стрити корени и се заливат с 300 мл. вода и се държи на студено 8 часа.Настойката се отлива в друг съд и дрогата отново се залива с 200 мл. вряща вода и кисне 10 часа. След прецеждане двата извлека се смесват. Това е дозата, която се изпива на глътки за 1 ден. Вал.Горанова-ботаник./В-К"Зн. Бр.48-95 год./
    « Последна редакция: Февруари 18, 2011, 01:18:18 от Еруин » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Бял оман
    Даровете на природата
    Админ 0 2415 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:02:26
    от Админ
    Черен бъз - бъзак
    Даровете на природата
    Админ 0 6073 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:18:42
    от Админ
    Черен дървовиден бъз
    Даровете на природата
    Админ 0 4194 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:19:21
    от Админ
    Черен оман
    Даровете на природата
    Админ 0 3867 Последна<br />публикация Февруари 10, 2011, 19:19:43
    от Админ
    Разстроен черен дроб
    Изцеление от природата
    Administrator 1 3007 Последна<br />публикация Април 16, 2011, 12:44:03
    от @di

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright