Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Омайниче градско (зайче стъпка)  (Прочетена 1934 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 14:32:29 »

Омайниче градско (Geum urbanum)
    (зайче стъпка)

1. Употребяват се листата и цвета, почистват пърхота от главата усилват дейността на сърцето и спират силната дезинтерия./Ф-2/
    2. Билката има пртивовъзпалително, кръвоспиращо и тонизиращо действие. Използува се при възпалителни заболявания на стомашно чревният тракт,външно при заболявания на очите, при кървене на венците, при рани, като нервнотонизиращо средство. /кн.•44/
    3. Корените се вадят през пролетта. Корените имат лека карамфилова миризма. Действието е противовъзпалително, затягащо, противомикробно. Използва се под форма на прах, тинктура, вино или чай. Прах от корена се приема по 1/2 ч.л. 2-3 пъти на ден с мед. Тинктурата се приема по 10-20 капки до 3 пъти на ден върху бучка захар. Около 2 с.л.наситнени корени се запарват с 300 мл. вряща вода. Пие се по 1 каф. чашка 3 пъти на ден преди ядене./В-к"Зн"бр.2-96 год./ есента след като узреят плодовете. Стръковете се отрязват през юни по време на цъфтеж на 30 см. под върха. Дрогата има противовъзпалително, кръвоспиращо, загягащо и тонизиращо. Прилага се при кървящи венци, хемороиди и др., при храносмилателни заболявания-колики, метеоризъм, възпаление на стомаха,червата, черният дроб, ускорява зарастването на рани. Препоръчва се като нервно тонизиращо средство. /В-к"Знбр.34-97 год./
    5. Като дрога се използват коренищата и надземната част. Корените съдържат етерично масло, в състава на което влиза евсенол, на който се дължи приятната му карамфилова миризма. Освен това съдържа 30% дъбилни в-ва, скорбяла, захари. В надземната част също има дъбилни вещества и флавоноиди. В БНМ се използва като кръвоспиращо, противовъзпалително и тонизиращо средство, за лекуване на кървящи венци, хемороиди, възпаление на стомаха, червата, черният дроб, колики, метеоризъм, за ускоряване зарастване на рани. Две ч.л. корени и коренища се заливат с 250 мл. вряща вода. Доза за 1 ден половин час преди ядене. Веселка Димова биолог-химик./В-к"Зн"бр.20-2002 г./
    « Последна редакция: Февруари 18, 2011, 01:35:51 от Еруин » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Котешка стъпка
    Даровете на природата
    Админ 0 3197 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 21:35:59
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright