Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Овчарскка торбичка  (Прочетена 1131 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 14:31:24 »

Овчарскка торбичка
    (Capssela burssa pastoris)
    /слезен, спорка, рапан, римена кост, бяла трева, торбичка, хлопка, чобан торба, бабини гниди, гергьовден, плешцица, тракачка, изтравниче, попова лъжичка, лютиче, попови въшки, репа,рапан./

1.За стомах, подуване на далака, жълтеница, пясък в бъбреците/д.1-1с./
        2.Срещу коремни болки-пресни листа сварени с вино /взема се на 2 часа по 1 чаша/Изсушени и стрити на прах листа се употребяват също с вино /10 г. но 500 мл.вино/. При стомашни кръвоизливи, кръвоизливи от белите дробове на всеки час се взема по 1 с.л. студен./дн.•1-стр.48/
        3.Билката е противопоказна за хора, страдащи от повишена съсиреваемост на кръвта, при бременност. Безопасен начин на употреба:2 с.л. се слагат в 500 мл. вода и ври 5 мин. Пие се по 100 мл. преди ядене 4 пъти на ден./Ф-7/:
        4.При кръвопикаeне в 1 л. вода се слагат 8-10 стръка от билката и се вари докато остане на половина, пие се 3-4 пъти на ден по 1 винена чаша. При пясък в жлъчката и бъбреците, при болести на черният дроб и далака в 500 мл. вода се варят 2-3 стръка в продължение на 14-20 мин. и се пие 3 пъти на ден по 1 винена чаша.При високо кръвно налягане десетина стръкчета се варят в 1.5 л. вода докато остане 1 л. Отварата се пие по 250 мл. 35 мин. преди ядене или когато се усети световъртеж. Отварата се пие профилактично за пречистване на кръвта. /Енц. БНМ-стр.287./
        5. Съдържа биогенни амини /холин, ацетилхолин, хистамин, тирамини и др./ флавоноиди, гликозиди, танин, органични киселини, вит.С, К, калиеви соли. Има кръвоспиращо действие, има съдосвиващо действие. По ефективни са свежите стръкове, от които се приготвя студен извлек. Използва се при кървящи хемороиди, кръвоизливи в стомаха, кръвотечение от носа и външни наранявания./кн.•44/
        6.Има кръвоспиращо, намалява кръвното, свива периферните кръвоносни съдове, при кръвотечение, високо кръвно, атеросклероза, хемороиди, затруднено уриниране, стомашни и белодробни кръвотечения./кн.•47-стр.132/
        7.Събира се цъфтящо растение от май до август.Използва се при вътрешни кръвоизливи, стомашни и белодробни кръвоизливи./Кн.•56-стр.49/
        8.Едногодишно тревисто растение. Водният и спиртният екстракт притежават хипотензивни свойства -понижават кръвното налягане, свиват периферните кръвоносни съдове, а в комбинация с полски хвощ се препоръчва при бъбречни заболявания/по предписание и наблюдения на лекар/
    Употреба:10 г. билка се залива с 1 чаша гореща вода и кисне 30 мин. прецежда се през 2-3 слойна марля  и се приема по 1 с.л.3-4 пъти дневно 30 мин. преди хранене. Екстрактът се приема по 20-25 капки 2-3 пъти дневно.Маг.фарм.Л.Янева./В-к +Л" бр.25-2001 г-/
        9.Бере се по време на цъфтеж/май-август/, като се отрязват стеблата на 20 см. под върха. Сушат се бързо на сенчесто място или в сушилна до 45 градуса. В растението са доказани дъбилни вещества, калиеви соли, плодови киселини, холин, ацетилхолин, вит.С К, сапонини, инозит, тирамин, алкалоида бурсин, гликозида хисопин и др. Билката действа кръвоспиращо, намалява артериалното налягане, усилва контракциите на матката. Употребява се при маточно кръвотечение, при стомашни и чревни кръвоизливи, хемороиди, кръвохрачене, кръвопикане, жълтеница, бъбречни страдания, слабително средство. Употребява се студен извлек от 6 кафени лъжички от билката залети  с 4 чаши студена вода и кисне 8 часа. Пие се 4-5 пъти на ден при кръвоизливи. Използва се и запарка от 2 с.л. ситно нарязана билка залята с 500 мл.вряла вода и кисне 2 часа. Пие се 3 пъти на ден преди ядене по 1 винена чаша. И запомнете! Винаги по указания на лекар. /Златка Петрова д-р по биология./В-к"Зн"бр.21-2002г./
    « Последна редакция: Февруари 23, 2011, 23:44:10 от Еруин » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright