Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Момина сълза  (Прочетена 1240 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 14:11:34 »

Момина сълза /Convalaria mayalis /
    /бисерче,гергевка,бял зюмбил,горгьовски бабки,майска лилия,просце, майски звънчета, гергьовче, маргарит, двулик, ландъш, любиче,майче герг.цвете.

1.Растението е отровно!Да не се приема при възпаление на сто-
          маашната лигавица,остри бъбречни ,чернодробнви и далачни страдания,
          при застаряване на сърдечният мускул.Само по лекерско предпис./Ф-7/
             2.Укрепва сърдечната дейност,нормализира нарушения сърдечен ритъм,
          умерено повишава кръвното налягане,подобрява съня,действа успокоител-
          но на ЦНС,при сърдечна невроза,аритмия,сърдечен задух.Народната меди-
          цина препоръчва  билката при епилепсия,воднянка,главоболие,климакте-
          рични смущения.Да не се взема при въъзпаление на стомаха,черният
          дроб,бъбъреците и далака!Отровна!Само под лекарски контрол!/кн.•48-174с/
             3.Като ослабително пикочоогонно и  повръъщателно средство се пие
          отвара от растението/5 г.на 500 мл. вода/2 пъти дневно.При лудост,нерви,
          главобоолие,безсъние и уплаха с отвара от билката се мие главата./Енц.БНМ/
             4.Момината сълза е ценно лекарственно растение.Цветовете ,листата и
          коренищата съдържат голям брой биологично активни вещества-гликозиди-
          те конвалатоксин,конваламарин,конвалазид,сапонина конвалаларин,алкалои-
          да маялин,аспарагин,ябълчна и лимонена киселина ,въглехидрати,приятно
          миришещо етерично масло и др.Като лекарственна суровина най-ценни са
          цветовете и листата.Цветовете се берът по време на цъфтеж/_май,юни/,а
          листата 1-2 седмици преди него.Лечебното действие на момината сълза е
          подобно на вълнестият напръстник,но нейните гликозиди действат по-сла-
          бо и не се натрупват в организма.Препаратите от нея се използват успеш-
          но за регулиране за регулиране на сърдечната дейност-при лека форма на
          ссърдечна недостатъчност,нарушен сърдечен ритъм,ендокардит,задух,нер-
          вна възбуда и др.В БНМ се използва при епилепсия,воднянка,голямо физи-
          ческо напрежение и др.Употреба:С лекарско предписание и под контрол за-
          щото билката е силно отровна!Златка Касабонева-биолог./В-к"Зн"бр.9-2002г.
             5.Билката се използва при хронична сърдечна слабост,за укрепване на
          сърдечната дейност,и за засилване сърдечните съкращения,за увеличаване
          обема на протичащата кръв през сърцето,нормализиране на нарушеният сър-
          дечен ритъм,намалява венозното налягане.Прилага се при хронична сърдеч-
          на недостатъчност,сърдечна невроза,успокоява ЦНС,регулира безсънието и
          сърдечният задух.Особенно полезна е за хора в критическа възраст.Засилва
          стомашно чревната перистаталтика,има добра чревна резорбция и най-важно-
          то не кумулира и дейсва до 3 дни.Изследванията доказват,че водни екстрак-
          ти от листата имат силно изразено действие срещу вируса на херпеса и
          инфлуенцията.Начин на употреба:2 чаени лъжички исушени цветове се запар-
          ват в 400 мл. вряща вода 25-30 мин.Пие се по 1 с.л.преди ядене 3 пъти на
          ден.Не се препоръчва при заболявания на черният дроб и бъбреците.Изпол-
          зва се и тинктура от момина сълза 15-20 капки 3 пъти на ден.Билката се
          използва само под лекарски контрол!Маг фарм.Л.Николов./В-к"Зн"бр.13-03 г.
    Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright