Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Минзухар есенен  (Прочетена 2357 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 10, 2011, 14:09:01 »

Минзухар есенен (Colchicum automnale)
    (кърпи клашник, кърпи кожух, мразовец, див шафран, житница, качун, пъди овчар)

1. Пролетният минзухар(Crocus chrysanthus) - качка, качитка, качунка, качюн, кръкучка, кърчунка, качун желт, кецатка, кицетка, перлус, прълок, пърлок, чичка. С отвара от корените на този минзухар се правят промивки при зачервени очи. Есенен минзухар (Cr. pallasii) качунка, минзухар, син минзухар, сираче, чиндем. Шафран (Cr. sativus) - качунка, минзухар, есенен минзухар, обикновен шафран, същ шафран, есейни шафран. Запарка от летния минзухар се пие със захар при настинка, кашлица и хрема. Със същата цел се пие отвара от грудките на есенен минзухар, които се берат по време на цъфтеж и се ползват пресни или изсушени. Спиртна настойка на пролетен минзухар от цветовете се накапва при ухобол. Чай от цветовете на шафран се пие при сърцебол, при слабо сърце, нерви, задух, магарешка кашлица. (Енц. БНМ, стр. 254)

2. Мразовец, есенен. (Iolchicum  automnale) - есенен минзухар, безвременник, див шафран, есенна качунка, житница, качунка, какюма, качун, кърпигуня, кърпи клашник, кърпи кожух, минзифар, пъди овчар, чахрут. Отвара от семената се пие при воднянка, подагра, ставен ревматизъм, запек. Настойка в спирт от семената се маже при ревматизъм и подагра. Растението е силно отровно, дори млякото на овцете, пасли от него, е отровно. (Енц. БНМ)

« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 21:18:04 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Есенен минзухар
    Даровете на природата
    Админ 0 2077 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 16:52:29
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright