Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Лютива пиперка  (Прочетена 1560 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:45:02 »

Лютива пиперка (Capsicum annum)  и червен пипер.

1. Рецепта при диабет. "Аз оздравях" - 1 с. л. семки от сухи червени чушки се варят 5 мин. в 200 мл.  вода. Оставят се да киснат цяла  нощ и на сутринта се прецежда. Отварата се изпива на гладно. Това се прави сама един път месечно на произволна дата, повтаря се на същата дата в продължение на няколко месеца, като се следи нивото на кръвната захар. Желателно е в това време да се консумира пресен лук в сурово състояние. (Братухчо Братухчев, София, тел. 31-36-98, в-к „Зн.", бр. 46 - 2001 г.) Внимание! Повтаря се на поз. •238-а.

2. Червените пиперки по количеството на каротин почти нямат равни на себе си с изключение на морковите. Богати са на вит. С, А и групата Р. Сокът притежава голяма лечебна мощ при болни от захарна болест, сърдечно съдови, бъбречни и чернодробни заболявания, ревматизъм, подагра, артрити. Установено е, че сокът на червените пиперки е добър за болните от атеросклероза поради голямото съдържание на витамини от групата В.  (проф. д-р Дим. Димитров, Бургас, в-к "Трета възраст", бр. 44 - 2002 г.)

3. Богати са на въглехидрати, белтъчини, етерично масло, вит. С, органични киселини. В обвивката на плода са открити на калий, натрий, калций, желязо и др. Лютивината се дължи на алкалоида капсаицин. В малки дози този алкалоид умерено повишава отделянето на стомашен сок, стимулира апетита и регулира чревната дейност, но силно лютивите са опасни за болни от гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, защото освен полезно имат и известно увреждащо действие върху лигавицата на тези органи. За лечебни цели само под лекарски контрол могат да се приемат вътрешно червени люти чушки,  изсушени и стрити на прах. Външно, когато кожата не е прекалено чувствителна  и склонна към алергии, лютивите чушки се използват под формата на спиртен извлек или пластири при простуда, ревматични болки и невралгии. (в-к "РЗЗ", бр. 2 - 2003 г.)

4. Червените и зелени чушки подобряват апетита, храносмилането и кръвообращението, стимулират сексуалното желание. Затова са полезни при лечение на настинка, грип, главоболие, артрити. Като се накиснат в оризов оцет, се извличат лечебните им свойства. Лютите чушки се препоръчват като лечебно средство само в изключително студено време или в райони със студен климат,  а и някойихора са алергични към лютите чушки. (Кн. •58)

« Последна редакция: Февруари 22, 2011, 21:09:02 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright