Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Луличка  (Прочетена 1802 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:43:58 »

Луличка (Linaria vulgaris)
    (асланче, горчивче, залистниче, кученца, риби уста, романче,  хаджийче)

1. Растението е токсично! Изисква повишено внимание при вътрешна употреба. Безопасна дозировка: 2 с. л.  се заливат с 500 мл. и кисне2-3 часа. От настойката се вземат по 3 чаени лъжички вечер. (Ф-7)

2. Билката се използва под форма на запарка при атония на червата, хроничен запек, паралитична чревна непроходимост, при хемороиди. При нощно напикаване при деца, при възпаление на простатната жлеза, болезнено уриниране и като жлъчегонно. Външно като унгвент при възпалени хемороиди, кожни обриви, ухапване от насекоми. В по-големи дози при вътрешно приложение билката е отровна и предизвиква диария, затруднено дишане, отслабване на сърдечната дейност. (кн. •44)

3. Има обезболяващо и пикочогонно действие. Спира кръвотечението при кървящи хемороиди , облекчава уринирането при възпалението на простатата и пикочните пътища, увеличава жлъчната секреция, забавя сърдечния ритъм, изгонва газовете от червата. Народната медицина ползва луличката и  при високо кръвно, хроничен запек, нощно напикаване, главоболие, жълтеница. Външно при изриви на кожата, промивки при възпалени очи. (Кн. 48, стр. 168)

4. Билката улеснява затрудненото уриниране при възпалени пикочопроводи  и особено добре при простатата. При хемороиди действа отбъбващо и обезболяващо и спира кръвотечението, особено при вътрешни хемороиди. Улеснява жлъчката при отделянето на жлъчен секрет и предпазва от жълтеница, действа  понижаващо на кръвното налягане, засилва сърдечните съкращения, забавя ритъма на  сърцето. Засилва чревната перисталтика, изгонва газовете от червата, действа срещу застойни явления и особено важно за възрастни пациенти - регулира изхождането по голяма нужда. Приложения: При паралитична проходимост на  червата, при прогресивна мускулна дистрофия и възпаления на мускулите,  при нощно напикаване при  хората от трета възраст, при затруднено уриниране и особено при хипертрофия на простатната жлеза при мъжете. Употреба: около 1 ч. л. от билката се запарва с 400 мл.  вряща вода, престоява 60 мин., пие се по 1 каф. чашка преди ядене 3 пъти на ден. (в-к "Знахар у дома", бр. 50 – 2000 г.)

5. При хипертрофия на простатата и  хемороиди. Вътрешно: 1 ч. л. ситно нарязана дрога се залива с  1 чаша вряща вода и след изстиване се прецежда - доза за 1 ден. Външно при кожни обриви и хемороиди. 20 г. суха дрога се вари 20-25 мин. във вода или мляко и се правят компреси  под лекарски контрол. (Георги Христов, агроном, в-к "Зн.", бр. 7 – 2000 г.)

6. Действа обезболяващо и пикочогонно. При хемороиди действа отбъбващо и обезболяващо и спира кръвотеченията, особено при външни хемороиди. Улеснява жлъчката при отделянето на жлъчен секрет и предпазва от жълтеница, понижава кръвното налягане, засилва сърдечните съкращения, забавя ритъма на сърцето, засилва чревната перисталтика, изгонва газовете от червата, регулира изхожданията при  възрастни хора. Приложение: при паралитична непроходимост на червата, при прогресивна мускулна дистрофия и възпаление на мускулите, при нощно напикаване  при възрастните хора, при хипертрофия на простатата. Употреба: Една ч. л. от билката се запарва с 400 мл. вряща вода, престоява 60 мин. и се пие по една каф. чашка преди ядене 3 пъти дневно. Външно: 20 г. се варят в 500 мл. вода или мляко за 25 мин. (маг. фармацевт Лачо Лачев, в-к "Зн.", бр. 50 – 2000 г.)

« Последна редакция: Февруари 22, 2011, 21:42:37 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright