Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Лопен  (Прочетена 2810 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:40:47 »

Лопен (Verbascum  thapsiforme )                         
    (мечо ухо, попалеч, пук, рибе биле, фенерче, свещилка, царска свещ,  грашица, дивизма, бабек, богородична хурка, кравяк, лубочка, маца билка, овча опашка, баба Марта, бяло копито, лопуш, мащеха, меча стъпка, бабяк, припъл, рибе биле, богородична хурка)

1. Пресни листа (60г.) варени в 1 л. мляко за компреси при лишеи, рани, хемороиди. Цветове, варени в мляко, облекчават кашлицата и кръвохраченето при туберкулозни. Тинктура: заливат се листата с бадемово масло или зехтин. Вземат се 2 пъти дневно по 3 капки. Още по-силно от цветовете по същият начин. Това масло е отлично средство при нощно напикаване. (дн. •1, стр. 41)

2. Използват се листата и цвета. Има омекчаващо, отхрачващо, противовъзпалително средство. Много добро противокашлечно средство, съпроводено с дразнеща нощна кашлица, при възпаление на устата, хранопровода, стомаха и червата. (кн. •44)(

3. Използват се венечните листа без чашката, брани по време на цъфтеж от юни до септември. Действа омекчително, отхрачващо болкоуспокояващо, понижава кръвното налягане, премахва спазмите при възпаление на бронхите, при задух, магарешка кашлица, пресипнал глас, отоци, циреи, хемороиди. (кн. •47, стр. 127)

4. Алкалоидите на цветовете съдействат за увеличаване силата на сърдечните съкращения, оказват благоприятен ефект при функционални тахиаритмии, добро действие при възпалителни заболявания на дихателните пътища, магарешка  кашлица, пресипнал глас. Две с. л. сухи цветове се заливат с 400 мл. кипяща вода и киснат 30 мин. Пие се 6 пъти на ден по 80 мл. 15 преди и 30 мин. след ядене. (в-к "Зн.", бр. 49 - 1995 г.)

5. Едроцветен лопен (Verbascum thapsiforme) - висок лопен, билчина, богородична хурка, овча опашка, кучешка царевица, царска свещ, маца билка, бабяк, бурдюн, биле, билчина, грашица, дивизма, кукунаар, мечо ухо, лепен, свещилка, любовачка, папалеч. Бял лопен (Ver. phlomoides) - лечебен лопен, припълно биле. Черен лопен (Ver. nigrum). Морав лопен. (Ver. phoeniceum) - гърличева трева.
    Отварата от листата и цветовете на едроцветния лопен се пие при кашлица, задух, магарешка кашлица, пресипнал глас, туберкулоза, дълго боледуване и слабост. Отвара от същия заедно с подбел, ментов цвят и сладка папрат се пие при диария и дезинтерия. Водата от сварен лопен се втрива в корените на косата при пърхут (косопад), превързват се пресни порезни рани. Отвара от цветове и листа на черен лопен се пие при ухапване от бясно куче,  а сварени листа се налагат върху раната. ("Енцикл. БНМ", стр. 221)

6. Лопенът се използва при заболявания на белите дробове, бронхити, суха кашлица, бронхопневмония. В  БНМ цветът се използва при суха кашлица, задух, трахеит. Голямо приложение има при туберкулоза, пресипнал глас, разстройство и някои чернодробно-жлъчни и стомашни заболявания. Прилага се под форма на запарка. Една с. л. от цвета се залива с 300 мл. вряща вода и кисне 1 час и се пие 3 пъти дневно по 1 кафеена чашка 30 м. преди ядене. Външно за гаргара при гърлобол и за бани при хемороиди. (д-р А. Стоянов, фитотерапевт, в-к "Зн.", бр. 47 - 2001 г.)

7. Прилага се при коклюш, бронхити, кашлица, белодробни възпаления, секрети в белите дробове, ларингит, фарингит, пресипнал глас, астма, силна хрема, заболявания на черния дроб и далака. Употреба: 4 чаени лъжички от цветовете се заливат с 500 мл. вряла вода или мляко и кисне 10 мин. Дневна доза 1 литър. (кн. •56, 26 стр.)

8. Цветовете съдържат сапонинова киселина, жълто багрило, слуз, захар, етерично масло, горчиви вещества и др. Лечебно действие: отхрачващо, омекотяващо, противовъзпалително, болкоуспокояващо при язвена болест. Действа съдоразширяващо при сърдечна аритмия, хипотензивно, кашлица и затруднено дишане, при магарешка кашлица. Използва се против болки. 1 с. л. изсушен цвят се запарва с 300 мл. вряща вода за 30 мин. Пие се подсладен с небетшекер по 1 винена чаша 3 пъти на ден преди ядене. От билката се прави и гръден чай: исландски лишей, лопен, ленено семе, горчивче и листа от къпина по равно. (маг. фарм. Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 31 - 2002 г.)

9. Употребяема част са венчелистчетата без чашките, листата и корените. Беритбата на цветовете се извършва през юни-август при пълен цъфтеж и в сухо време. Берат се само венчелистчетата с тичинките (без чашките) и внимателно се слагат в кошници. Лисата се берат преди и по време на цъфтеж, а корените през есента или рано на пролет. Корените се измиват и се разстилат на сянка под навес. Съдържание: цветовете съдържат 2.5% слузни вещества, етерично масло, кумарин, до 11% захари, багрилно вещество, флавоноиди, каротеноиди, глюкозиди и сапонини. Листата и корените съдържат сапонини, провитамин А, пентан, агропон. Използване: като омекчително средство при простудни заболявания и за производство на гръден чай, но под лекарски надзор! (в-к "Билка", бр. 13 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 22, 2011, 22:40:33 от Стела » Активен

mordikai
    *
    Неактивен Неактивен

Публикации: 1

« Отговор #1 -: Юни 13, 2013, 14:08:05 »

Здравейте,интересува ме къде мога да намеря мазнини и прах от печени зърна на Рибье биле (Anamirtha cocclus).В билковите аптеки не го намирам за сега.
    Активен
    Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright