Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Маточина  (Прочетена 2627 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:40:19 »

Маточина (Mellisa officinalis)
    (лимонче, маторка, орисчец, пчелярник, пчеляк, кошержишйска трева,  мамник, лимоника, лекарска матечина)

1. Голямо находище на маточина има около пътя под Картала, на който има голяма чешма и по него се минава за Преображенския манастир. Чай заедно с блатен айр, див джоджен засилва нервите. (дн. •1, стр. 42)

2. Тревата против ферментация в стомаха и червата, при подуване на корема, колики, всевъзможни болки, при диария, истерия, парализи. (Ф-166)

3. Да не се приема при остри възпаления на стомаха и червата и при остра кашлица. (Ф-7)

4. При главоболие, епилепсия, гръдна жаба, апоплексия, болки в ушите и зъбите на нервна основа, виене на свят, язва на стомаха и дванадесетопръстника, полова  възбуда, гастрити и ентерити, мигрена, депресии. (кн. •46)

5. Използват се листата, които се берат преди цъфтежа, тъй като след това губят лечебните си свойства. Сушат се на сянка и проветриво място. Бере се от юни до август. В листата се съдържат дъбилни вещества, етерично масло, горчиви вещества, алдехиди, третерпенови киселини, ензими. Действие: антиспастично, успокоително, успокоява съня, премахва раздразнителността, тревогата , страха. Понижава кръвното налягане, забавя сърдечната дейност, подобрява зрението, отстранява спазмите в стомаха и червата. Приложение: безсъние, депресия, епилепсия, критическа възраст, сърцебиене, сърдечна невроза, ангина пекторис, гастрит,  язва на стомаха и дванадесетопръстника, ентерити със спазми, колики, повръщания при кърмачета, отслабнало зрение, възпаление на венците, циреи, високо кръвно.
    Начин на употреба: Две ч. л. от билката се запарват с 400 мл.  вряща вода и престояват 30 мин. Пие се  по кафяна чашка преди ядене 3 пъти дневно. За жабурене  дозата на билката е двойна. (Мария Кръстева, в-к "Зн.", бр. 22 - 1998 г.)

6. В народната медицина най-често се използва при нервни болести, най-често в комбинация с дилянка. Отварата се пие в големи количества при високо кръвно налягане до спиране на оплакванията. Чай от маточина подпомага храносмилането, има лечебен ефект при сърцебол, дрисък, малокръвие, задух. При сърце 2/3 маточина се смесват с 1/3 част лопен - една с. л. от тази смес се оставя да ври 10-15 мин. в 500 мл. вода и се пие сутрин и вечер по 1 кафеена чашка 1 час преди ядене. Против безсъние се вземат по 3-4 стръка маточина, хмел и жълта иглика и се варят в 1 л.  вода, докато остане на половина и се пие 3 пъти на  ден преди ядене. (Енц. БНМ, стр. 244)

7. Действа седативно, спазмолитично, укрепва нервната система, при сърдечна невроза, мигрена, безсъние, нервна възбуда, гастрити за подобряване на апетита. Прибира се преди цъфтежа. Запарка: 2 с. л. наситнени листа се заливат с 400 мл.  кипяща вода и кисне 20 мин. Пие се по 120 мл. 3 пъти дневно 15 мин. преди хранене. (К. Георгиев, агр., в-к "Зн.", бр. 37 - 2001 г.)

8. Използват се листата. Тя е успокоително, ободряващо и стимулиращо апетита средство. Използва се при безапетитие, сърцебиене, сърдечни смущения, гръдна жаба, неврози, главоболия на нервна почва, невралгии на лицевите нерви, зъбобол, болки в ушите. Помага при безсъние, мигрена, страхови неврози, неврогенна астма, припадъци, психични разстройства, полови смущения, болезнена менструация, анемия. Външно при открити рани, уплътнения на млечните жлези, контузии, хематоми, ревматизъм, зъбобол и заболявания на венците. Алкохолен извлек, наречен духът на маточината, се използва като средство за разтриване.
    Употреба: 8 чаени лъжички от дрогата се запарва с 2 чаши вода и престоява известно време. Доза за 1 ден. (Кн. •56, стр. 38)

9. Съдържа 0.33% етерично масло. Младите листа съдържат до 150 мг.%  вит. С, до 7 мг. % каротин. Листата се берат май-юни. Действа като болкоуспокояващо и нервноуспокояващо. Отстранява газовете в стомаха, облекчава болките и спазмите при заболяванията на храносмилателната и дихателната система, при сърцебиене, сърдечна невроза, мигрена, полова възбуда. Ободряваща напитка се приготвя от по 25 г. маточина и жълт кантарион. Две ч. л от сместа се слага в 1 ч. ч. вряща вода, която се изпива през деня. Може да присъства и в ястията на вашата трапеза - заместител на лимоновия сок в картофената салата. (Силвия Койнарлийска, маг. биолог, в-к
    "Л.", бр. 13 - 2001 г.)

10. Успокоява нервната система, има спазмолитично, болкоуспокояващо, противогърчово действие. Стимулира апетита, храносмилането, подтиска гаденето, при високо кръвно, виене на свят, мигрена, полова възбуда.
    Начин на употреба: в 400 мл. вряла вода се слага 1 с. л. наситнени листа от маточина и ври 5 мин. Пие се 3 пъти на ден  по 1 винена чаша. Успокоява нервите и болките. (в-к "Зн.", бр. 28 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 23, 2011, 22:23:58 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright