Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Лишей исландски  (Прочетена 1513 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:37:59 »

Лишей исландски (Centaria islandica)

1. Цялото растение преди употреба  се измива добре, държи се 7-8 часа във вода, за да омекне и тогава отново с чиста вода се  вари за употреба, като чай (30 г. на 1 л. вода). Вкусът на този чай се подобрява, като се прибави при варенето малко анасон, слез, меча пита и сладко дърво. Чаят от исландски лишей с мед представлява отлично средство против кашлица и катари на белодробните органи. (дн. •1, 36 стр)

2. Действа омекчаващо и отхрачващо. Има антибиотични свойства. Употребява се при магарешка кашлица, язва на стомаха и дванадесетопръстника, чернодробни заболявания, задух, бронхит, гуша, повръщане, хроничен запек. (кн. •47, стр. 119)

3. За облекчаване на кашлицата , катар на дихателните пътища, при  възпаление на стомашно-чревния тракт и подсилване на апетита, при  възпаление лигавиците на устата и гърлото. Една ч. л. от билката се залива с чаша гореща вода и кисне 10 мин. Няколко пъти на ден се изпива по 1 чаша, подсладен с мед на глътки. Препоръчва се следната смес: по 30 г. листа от подбел и листа от ружа, 20 г.  исландски лишей и 10 г. анасон. По 1 с. л. от тази смес на чаша вода. (в-к "Л.", бр. 46 - 2000 г.)

4. Отварата се пие при диария, дезинтерия и слабо сърце. Исл. лишей, черни рожкови, листа от бяла топола и семе от метла при кашлица. От исл.  лишей, сладка папрат, бъз и ружа  при гърлобол и гръдобол,  а от исл. л.  и градински чай при задух. (Енц. БНМ, стр. 165)

5. Омекчава кашлицата, подпомага отхрачването, стимулира стомашната секреция. В нар.  мед.  се използва и като апетитовъзбуждащо заедно с други билки. Самостоятелно се използва под формата на запарка. 1 с. л. от билката се залива с 250  мл. вряща вода. Изпива се за 1 ден 3 пъти  преди ядене. (д-р А. Челебиев, в-к "Зн.", бр. 1 - 2001 г.)

6. Познати са 17 000 вида лишеи. Те произвеждат над 1000 вещества,  за да осигурят преживяването си. Тези вещества предпазват от ултравиолетовите лъчи и извличат жизнено важни минерали от почвата. Играят роля на антибиотик срещу бактериите или отрова срещу насекоми, охлюви и червеи. Лишеите не се поддават на култивиране. Наскоро учените откриха, че усниновата киселина възпрепятства неконтролираното размножаване на клетките. Някои лечители използват екстракт от лишей за лечение на рак. Лишеите са застрашени от серния двуокис и флуорните съединения във  въздуха. (маг. фарм.  Латинка Янева,  в-к "Л.", бр. 25 - 2002 г.)

« Последна редакция: Февруари 23, 2011, 22:40:59 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright