Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Лепка  (Прочетена 2303 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:35:44 »

Лепка (Galium oparine)
    (геривка, еньовче, липавец, лепешка, торица, свитак)

1.  Пресният сок - при болки в черния дроб, гуша, скорбут, действа пикочогонно. Външно при язва и кожни болести, употребява се също при рак. (Ф-1-186)

2. Отвара от лепка се пие при болести на жлъчката и черния дроб, за пречистване на кръвта, при ревматизъм, гуша, нежит (кървящи венци). Със сока от растението се правят компреси при кожни обриви, лишеи и епилепсия. (Енц. БНМ стр. 214 )

3. Използва се като еньовчето. (кн. 44)

4. Употребяема част са стърковете, събирани при цъфтеж юли-август. Суши се на сянка. Съдържа глюкозида асперулозид, танини, сапонини, лимонена киселина, червено багрило, витамин С и др. В древността е позната като "сирище"на мляко за сирене. Диосдкоридис е лекувал с нея гуша. Лепката има противовъзпалително, обезболяващо и пикочогонно действие, спомага  разрушаването и  изхвърляне на камъни от бъбреците (както брошът). Показва ефект при лекуване на кожен рак, при възпаление на пикочния мехур, при болки в черния дроб, цистит, пиелит, при трудно уриниране, епилепсия, колики и запек. Багрилото действа противомикробно. БНМ я използва против упорита фурункулоза, като се правят кожни компреси със сок или се посипват с прах.  Употреба: 4 ч. л. от билката се заливат с 2 чаши вряща вода и се използва за 1 ден. (маг. фарм. Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 32 - 1998 г.)

5.  Събира се през лятото, юли-август. Поради многостранното си  действие лепката е била позната още в древността и използвана разностранно. Съдържа лактония глюкозид, танини, сапонини, червено багрило, витамин С. Сокът от билката, смесен с вино, се пие за лечение при задържане на течности в организма, а чай от растението се взема срещу скорбут.  Основното действие на  лепката е диуретично, слабително и болкоуспокояващо.  Дължи се на съдържанието на силициева киселина и багрилни вещества.  Народната медицина използва билката  за лечение на чернодробна цироза и ревматични отоци.  Прилага се при възпалителни процеси на пикочно-отделителните пътища, по-специално при възпаление на пикочния мехур. Добре се приема за лечение на кожни  обриви, циреи, акне и екземи. 
    Начин на употреба: Около 4 чаени лъжички от дрогата се запарват с 2 чаши вряща вода. Изпива се за 1 ден. (маг. фарм.  Лачо Лачев, в-к "Зн.", бр. 45 - 2001 г.)

6.  Расте в цяла Европа, Азия и Америка.  В епохата на Римската империя понякога се е използвало като заместител на кафето, а в миналото като червено багрило. Лепката има леко диуретично, слабително и стягащо действие. Действа противовъзпалително, тонизиращо и подтиска образуването на тумори. Употребява се като лимфен тоник при голям брой проблеми, свързани с лимфната система, инфекциозна мононуклеоза, уголемени лимфни възли.  Лепката е особено полезна при лечение на токсични състояния, свързани с оток на тъканите и задържане на вода.  Има дълга традиция при употреба при язви и тумори.  Външно при псориазис, пърхут.  При изгаряния и ожулвания.  При цистит, камъни в бъбреците, колики, затруднено уриниране, за понижаване на кръвното налягане и температурата.  Употребява се под формата на чай, сок или алкохолен екстракт. 
    Употреба: чаят се приготвя от 4 ч. л. сушена билка на  2 чаши вода. Пие се в малки дози през целия ден.  Течен екстракт - 1:1 в 25% алкохол се вемат 2-4 мл.  3 пъти дневно, а от тинктурата 1:5 в 25% алкохол по 4-10 мл.  Изцеденият сок се пие в дозировка 5-15 мл.  3 пъти дневно. Лепката може също да се консумира като зеленчук, леко задушена подобно на спанака.  Чаят помага при безсъние, а сокът е популярен пролетен тоник.  Не са известни странични ефекти, но се препоръчва диабетиците да употребяват пресен сок предпазливо.  Ако сте алергични към растението, можете да получите болки в гърдите, дихателни проблеми, обриви и сърбеж.  (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр.  52 - 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 15:59:36 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright