Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Лен  (Прочетена 2090 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:34:52 »

Лен (Linum usitassimum)

1. Лапи: 1 ч. л. семе за 1 чаша вода и се вари, докато се образува гъста каша, която се увива с ленена кърпа или марля; Чай: чай от ленено семе с анасон, див копър и мед е прекрасно очистително средство при силен запек - 1ч. л. на 250 мл. вода, вари се 3-4 мин. и се пие през деня. Ленено масло с малко бадемово масло при запек, а външно при рани от изгорено. (Дн. •1, стр. 40)

2. Да не се взема при холецистит и хепатит. Не се препоръчва също така и продължителната употреба. Безопасна употреба: 3 г. ленено семе се заливат с 500 мл.  вряща вода, кисне и се разбърква 15 мин. Взема се по 2 с. л.  3-4 пъти на ден. (Ф-7)

3. Подпомага безболезненото изхвърляне на конгрементите. (кн. •45, стр. 28)

4. Ленено масло - особено за лечение на атеросклероза. Препаратът  линетол се намесва активно в липидната обмяна и подпомага намаляването на холестерина в кръвта. (кн. •45, стр. 107)

5. БНМ препоръчва лена при хроничен запек, възпаление на лигавиците, кашлица, стомашни и чревни болки. 1 с. л. семе се залива със студена преварена или дестилирана вода. Изпива се на 3 пъти преди ядене. (Ил. Ладжев, фитофарм., в-к "Зн.", бр. 8 - 1997 г.)

6. Отвара от ленено семе се пие при кашлица, гърлобол, задух, болести на бъбреците и пикочните пътища. От варено с прясно мляко ленено семе при гърлобол и отоци от скарлатина. (Енц. БНМ, стр. 124)

7. Използват се семената. Те са меко и сигурно пургативно средство. Използва се при суха кашлица, пресипнал глас, бронхит, белодробни заболявания, сенна хрема, астма, възпаление на пикочния мехур, бъбречни заболявания, стомашно-чревни заболявания (гастрит, възпаление на стомашната лигавица и червата, хемороиди, камъни в жлъчката), под формата на масло, подагра, ревматизъм.
    Употреба: 2 чаени лъжички ленено семе се варят в 2 чаши вода за кратко време, престоява 10 мин., след което може да се пие. При запек сутрин и вечер се пият по 1 до 6 ч. л. ленено семе, разтворено във вода, мляко или компот. (кн. •56, стр. 41)

8. Както баластните вещества, така и фитостерините в лененото семе спомагат за химичното свързване на холестерина и за подържане на ниско ниво на холестерина в кръвта. Семето трябва да се мели непосредствено преди употребата му, защото многократно наситената линолена киселина лесно се окислява на въздуха  и гранясва. По същата причина лененото масло не може да се запази дълго време. Смляното ленено семе може да се разбърка с пчелен мед и да се консумира сутрин, обед и вечер половин час преди хранене. Може да се прибави по 2 с. л. към киселото мляко. (в-к "Д-р", бр. 37 - 2003 г., стр. 7)

9. Лененото семе предпазва от рак. Лененото семе съдържа редица биоактивни вещества: фитоестрогени (лигнан), фитостерини, флавоноиди, баластни вещества. Лигнанът е фитоестроген, който може да се свързва вместо истинския естроген при естрогенните рецептори и така да редуцира действието на този хормон. Тъй като туморите на гърдата, на маточната лигавица и на простатата възникват по-лесно, когато в тялото циркулира много естроген, веществото лигнан има важен принос в предпазването от рак. Дори 10 г. ленено семе дневно водят до концентрация на лигнан в кръвта, при която активността на естрогена  се обуздава. Лененото семе действа профилактично и срещу рака на дебелото черво: то съдържа много баластни вещества, които се свързват с карцерогени и по-бързо ги изхвърлят вън от тялото. (в-к "Д-р", бр. 35 – 2003 г., стр. 17)

10. Дрогата съдържа слузни вещества - около 6%, пектин, тлъсто масло - 30-40%, съставено от глицериди на линоловата, линоленовата  и  изолиноленовата киселина, цианогенният гликозид линамарин  - 1. 5%, ензима линамараза около 25-30%, протеини, захари, каротин и др. Действие  и приложение. Семената имат лаксативно, втечняваща и противовъзпалително действие. Препоръчват се при запек - увеличава обема на фекалните маси и по този начин действа очистително. Има благоприятен ефект при възпалителни заболявания на дихателните пътища (суха кашлица, бронхиален катар), на храносмилателния тракт (стомах, черва) и пикочните пътища (възпаления и камъни в пикочния мехур и бъбреците). Външно се прилага при изгаряния, възпалена лигавица и кожа, отоци, фурунколи под формата  на лапа. Според нар.  медицина лененото семе се употребява и в други случаи - при хиперацидит, прегракнал глас, възпаление на простатната жлеза, камъни в жлъчният мехур, диабет и др. Лененото масло, смесено по равни части с белтък или варова вода, действа много добре при рани от изгаряния. За вътрешно приложение от  ленено семе се приготвя студен извлек - 1-2 с. л. за 200 г. студена вода, престоява 2-3 часа или отвара от 2 с. л. семе на 600 г.  кипяща вода се вари 10 мин. Отварата се приема 6 пъти дневно по 80 г. 15 мин. преди ядене и 30 мин. след ядене. (в-к "Д-р", бр. 30 - 2003 г., стр. 15)

11. Лененото семе е "джуджето" с великанска сила. Тези малки кафяви лъскави семена крият в себе си мощ. Още преди 8 000 – 10 000 год. шумерите отглеждали това миловидно, светлосиньо цвете. В семето се  крие гигантски здравословен потенциал. То съдържа най-много вит. Е от всички семена и ядки, има висок процент баластни вещества, омегамастна киселина, предпазващи сърцето, фитостерини и флавоноиди. Лененото семе е рекордьор по съдържанието на фитоестрогени, които помагат  при климактериума - топлите вълни, обилното изпотяване, депресивни разстройства. (в-к "Д-р", бр. 30 - 2003 г., стр. 17)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 16:34:18 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright