Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Левурда  (Прочетена 2732 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:34:14 »

Левурда (Allium ursinum)
    (горски чесън, мечи лук, черемуш, полняк, пончец, самардалия, див чесън)

1. Листата от билката имат фитонцидно действие. Влияе благоприятно при заболявания  на сърдечно-съдовата система,  храносмилателната и дихателната системи. Използва се за намаляване на кръвното налягане и холестерола, за подобряване на апетита, при катари на дихателните пътища, за профилактика на инфекциозни заболявания. (кн. •44)

2. При болки в стомаха, хълцане, газове, бронхит, задух, треска, като лапи при ударено, натъртено, гнойни рани, косопад. (кн. •46)

3. Няма по-ефективна билка за стомаха и червата от левурдата (див чесън). Намалява предизвиканите от болен стомах сърдечни заболявания и безсъние. Високото кръвно налягане се нормализира, ако се пие вино от див чесън. То е добро лечебно средство и за възрастни хора, които имат затруднения в дишането, кашлица с отделяне на храчки и задух.
    Вино. Една шепа ситно нарязани пресни листа се заливат с 250 мл. сухо бяло вино и се вари 5 мин. Виното се прецежда, подслажда се с мед и се пие бавно на глътки през целия ден.
    Екстракт. За да си осигурите лечебната сила на дивия чесън през годината, се приготвя екстракт. Една бутилка се напълва до стеснената част със ситно нарязани листа и луковици, без да се тъпчат и мачкат. Заливат се с 40 гр. домашна ракия да ги покрие. Бутилката се запушват с коркова тапа и се оставя 14 дни на слънце или до печката. От прецедения екстракт се вземат по 10-15 капки 4 пъти дневно, разредени с вода. (в-к "Зн.", бр. 26 - 2003 г.)

4. Билкарите знаят - дошла ли е пролетта, значи е дошло времето да потърсят дивия чесън. Пресните му листа се берат само 2 месеца в годината. Нежните свежи листа на левурдата вършат истинско чудо и с човешкия организъм, като го почистват превъзходно от отрови и отпадъчни вещества. На външен вид дивият чесън прилича на листата на момината сълза, но те имат силна чеснова миризма. Тъй като в сухо състояние те губят лечебната си сила, през пролетта се употребяват пресни, още преди цъфтежа, а в края на лятото и есента се използват луковиците. Поради мощното кръвопречистващо действие дивият чесън премахва натрупаните токсини, освежава кръвта. Предписва се за подобряване на паметта, против атеросклероза, за регулиране на кръвното налягане, регулира дебелото черво. В резултат на обновената дейност на червата изчезват  предизвиканите от стомаха сърдечни смущения, безсъние, виене на свят, газове и колики. Пресните листа пречистват бъбреците и пикочния мехур, облекчават ревматичните страдания.
    Как да запазим лечебната сила на дивия чесън през цялата година? Като си направите ракия или вино още през пролетта или в края на лятото.
    Ракия от див чесън: Нарязани на ситно листа или луковици се напълват без да се тъпчат в бутилка до гърлото, след това се заливат с 40-градусова житна ракия или друга домашна ракия и бутилката се оставя да преседи на слънце 14 дни. От нея 4 пъти на ден  се вземат 10-15 капки в малко вода.
    Вино от див чесън. Шепа нарязани на дребно листа се слагат да поврат в 250 мл. бяло вино, след това се подслаждат с  мед или сироп и това вино се пие през деня на глътки. (в-к "Билка", бр. 3 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 16:46:34 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright