Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Лазаркиня  (Прочетена 1437 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 23:32:52 »

Лазаркиня (Asperula odorata)
    (кръстат бурен, миризлив брош, бодисара, див броч, благовонен брош, звезден дребник, горска лазаркиня, лазарка, ароматно еньовче, бодисора)

1. Отварата от листата е  познато средство за пречистване на  кръвта. Възбужда дейността на черния дроб и жлъчката. При жълтеница, меланхолия, припадъци,  истерия, сърцебиене, главоболие и др. Възбужда и омекотява слизестия епител на дихателната система при кашлица, ангина и хрема, пикочогонно и потогоннно средство - 5 г. листа  на 1 л.  вода, варени 20-30 мин. (дн. •1, 45 стр.)

2. Употребява се за пречистване на сърцето и проветряване при  главоболие. (Ф-2)

3. Тревата, когато цъфти, се употребява особено при застои в коремните органи, при  оток в черния дроб, жълтеница, против сърцебиене. (Ф – 1 – 187)

4. Употребата на тази билка предполага повишено внимание. Предозирането й предизвиква главоболие, световъртеж, повръщане, дори и смърт. Допустима доза 2 с. л., третирани най-малко с 400 мл. вода. Пие се най-много по 1 винена чаша  не повече от 4 пъти дневно. (Ф-7)

5. Отварата от лазаркиня се пие при кашлица, гърлобол, хрема, пясък  в бъбреците, жълтеница, нервни припадъци и нерви, сърцебиене, главоболие. Отвара от лазаркиня заедно с мащерка, къпинови и ягодови листа се пие за пречистване на кръвта. (Енц. БНМ, стр. 208)

6. При задух, кашлица, камъни и пясък в бъбреците, жлъчни заболявания, болести на далака, главоболие, хистерия, сърцебиене, безсъние, стомашни болки, хронично възпаление на черния дроб, затруднено уриниране, външно при кожни хематоми. (кн. •46)

7. Има спазмолитично, диуритично, успокояващо, диафоретично и противовъзпалително действие. Използува се като спазмолитично средсво при чревни и жлъчни колики, при безсъние, гадене, световъртеж, невроза и климакс, остър бронхит и бронхиална астма. Външно при  конюктивити, екзема, уртикария, кожни обриви. (кн. •44)

8. За лечебни цели се използват стръковете, набрани през април-май по време на напъпването или началото на цъфтежа. Отрязва се надземната част на 30 см. от върха надолу. Стръковете съдържат  кумарин, кристалния глюкозид асперулозид, дъбилни, смолисти и горчиви вещества, следи от никотинова киселина, витамин С. Билката има пикочогонно и леко противовъзпалително действие - при заболяване на пикочните пътища и при колики и болки от различно естество, при безсъние при деца и възрастни, при гадене и световъртеж.
    Начини на употреба: 2 с. л. от дрогата се заливат с 400 мл.  вряща вода и кисне 1 час. След като изстине, се прецежда и се пие по 1 винена чаша 4 пъти дневно. (Георги Георгиев, агроном, в-к "Зн.", бр. 40 - 1998 г.)

9. Събират се листата малко преди цъфтеж, от април до юни. Действа пречистващо и пикочогонно. Използва се при заболяване на черния дроб, бъбреците, панкреаса, далака. За гръден и откашлечен чай. Помага при безсъние, сърдечна аритмия, сърцебиене, хистерични пристъпи. Поради съдържанието на кумарин при много големи дози се предизвиква главоболие, повръщане, виене на свят, дори смърт.
    Употреба: 2 чаени лъжички (1.8 г.) се накисват в 1 чаша студена вода и се пие през деня или преди сън. (Кн. •56, стр. 40)

10. Под форма на чай лекува колики, жълтеница и простатит. Външно за труднозарастващи рани и обриви.
    Приложение: 1 с. л.  от билката се залива  с 300 мл.  вряща вода и кисне 60 мин. Пие се по 1 кафеена чашка 3 пъти на ден преди ядене. От билката се е правело приятно за пиене боле, т. е. вино, получено от наложени цветове от билката и после подсладено. Залива се 1 шепа от билката с подсладено и отлежало вино, престоява покрито 30 мин. (не повече). При по-дълго престояване загорчава. Този концентрат може да се разрежда с подсладено вино. Чаят от лазаркинята пречества кръвта, укрепва нервите и дава сили. Чай: цветове лазаркиня, ягодови листа, малинови листа, къпинови листа, листа от трънка и цвят от шипка по равно. (маг. фарм. Лачо Лачев, в-к "Зн.", бр. 15 - 2003 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 17:55:58 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright