Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Кървавиче  (Прочетена 1427 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 21:39:31 »

Кървавиче (Poligonum listorta-Bistortd major)
    (горец)

1. Билката има затягащо, противовъзпалително, кръвоспиращо действие. Вътрешно се използува под формата на запарка при стомашно-чревни , микробиални и други възпаления, вътрешни кръвоизливи в стомаха и червата,  кървави диарии, дезинтерии, възпалени хемороиди. Външно за гаргара при възпаление на устната кухина, венците и сливиците, компреси при външни кръвоизливи и бавно заздравяващи мокрещи екземи. (кн. •44)

2. Цъфти до средата на септември. С лечебна цел се използват корените, които се вадят есента след прецъфтяването и узряването на семената. В дрогата се съдържат големи количества нишесте и дъбилни вещества. Кървавичето има кръвоспиращо, затягащо  и противовъзпалително действие  и може напълно да замени вносната билка Ратания. Корените му се препоръчват при гнойни бавно зарастващи кървящи рани. Използване: запарка - 2 чаени лъжички билка се заливат с 250 мл.  кипяща вода и кисне 20 мин. Изпива се на глътки, като дозата  е за 1 ден за възрастни и 2 дена за деца. Същият чай се използва външно за гаргара и компреси. (Тина Варджиева, в-к "Зн.", бр. 46 - 1998 г.)

3. Отварата от коренище (с пепел) след утаяване се пие при сърцебол, кървав дрисък, диария, обилна менструация, треска, бяло течение. С нея се прави гаргара при гърлобол, нежит и се промиват рани.

4. Употребяема част са коренищата, които съдържат 10-25% дъбилни вещества, скорбяла 25-30%, белтъчини 10%, калциев оксалат 1%. Дъбилни вещества има и в листата, а всички части на растението съдържат витамин С. Помага при вътрешни и външни кръвотечения, особено от стомаха и червата, кръвна диария, семетечение при мъжете, при възпалени сливици се препоръчва гаргара. Пресен сок от корена, смесен със свинска мас 1:2 лекува екземи. Запарката се приготвя, като 2 ч. л. от коренищата се заливат с 250 мл.  вряща вода и след 20 мин. може да се пие. Течността се изпива на порции за 1 ден. Коренищата, почистени, сварени и смлени може да се добавят и като примес към тестото за хляба, тъй като при варенето губят горчивината си . Листата се използват за салата както спанак и заместител на чая. (С. Койнарлийска, в-к "Л.", бр. 28 - 2001 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 18:32:38 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright