Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Кукуряк  (Прочетена 1550 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 21:38:05 »

Кукуряк (Heleborus adorus)
    (кукрек, смукалник, спреж, съклица, христово цвете, караджа, бабатура,  ведрица, кътник)

1. Растението е отровно! Да се взема под лекарски контрол. Безопасна употреба: 1 чаена лъжичка от билката се слага в 500 мл.  вода. Ври 10 мин. Пие се по 1  с. л. 4 пъти преди  ядене. (Ф-7)

2. Билката има кардиотонично действие, диуретично и местно анестезиращо действие. Външно при косопад, пърхут, за укрепване на косата и стимулиране на растежа й. За външна употреба се приготвя извлек с оцет. (кн. •449, стр. 172)

3. Успокоява нервната система, забавя сърдечната честота и се прилага при сърдечна недостатъчност, хемороиди, жълтеница, плеврит, възпаление на гръбначния мозък, менингит, нервни заболявания. Външно при косопад, пърхут, промивка на гнойни рани. (кн. •47, стр. 123)

4. Основното му действие е кардиотонично и местно анестезиращо. Усилва сърдечната дейност, подобно на дигиталиса, засилва съкращенията на сърдечния мускул и леко забавя сърдечната честота. Приет извлек от кукуряк в по-големи дози може да предизвика отравяния с остри гастроентеритни болки и сърдечен блок. Еспериментално е доказано, че екстракт от дрогата има силно изразено цитостатично и вирусостатично действие. Препоръчва се при лечение на менингит, хемороиди и  туберкулоза. Външно отдавна намира приложение в народната медицина за лечение на косопад, упорит пърхут, за укрепване корените на косата, за промивка на упорити рани.
    Употреба: около половин лъжичка от билката се запарва с 500 мл. вряща вода за 30 мин. С тази запарка се прави фрикция на кожата на главата. Или сварени корени с оцет служат за същата цел и с добър резултат. Внимание! Билката е отровна! (маг. фарм. Л. Лачев, в-к "Зн.", бр. 8 - 2002 г.)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 19:53:50 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright