Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Копър  (Прочетена 4814 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 21:34:24 »

Копър (Anethum graveolens)
    (копре, резене)

1. Семената и стеблата се използват за подобряване на апетита, болки в стомаха и червата, чернодробни болести, жлъчокаменна болест, възпаление на пикочния мехур, бъбречнокаменна болест, безсъние, хипертонична болест, гърчове, възпаление на дихателните пътища, за лечение на очни болести, за успокояване на болезнено уриниране, при болки в гърба, засилване отделянето на урината, понижава кръвното, разширява коронарните съдове, увеличава перисталтиката на червата. Съвременната медицина препоръчва копъра като лечебно средство при  хипертонична болест първа и втора степен. (кн. •45, стр. 100)

2. При безсъние, болести  на жлъчката, нервни състояния, разширени вени, хемороиди. (кн. •46)

3. Действа слабително, газогонно, апетитовъзбуждащо, стимулира храносмилателната дейност на стомаха, при възпаление на бъбречното легенче, кашлица, задух,  пресипнал глас, външно за бани на очите, при възпалени клепачи и очи, за усилване на зрението. (кн. •47, 136 стр.)

4. Полезен при камъни  в бъбреците и пикочния мехур, ефективен е при бъбречни, стомашни  и  чернодробни колики. Подобрява функцията на черния дроб, храносмилателните и отделителните органи, има спазмалотично, газогонно, пикочогонно, жлъчогонно, успокояващо, противовъзпалително, антиоксидантно и хиполедимично действие,  пречиства вътрешната среда  на организма от отпадъчните продукти (шлаки). (кн. •45)

5. Отварата от семе от копър се пие при сърцебол и вятър в корема. При повръщане на кръв се пие с вода смес от семе от копър, джожен и оцет. При очебол очите се налагат със смес от копърево семе, джожен и вино. (Енц. БНМ, стр. 190)

6. Използва се надземната част преди пълна зрялост, за да не се загуби етеричното масло. Хранителната стойност на копъра се определя от високото съдържание на витамините С, В, РР, каротин, минерални соли на калция, фосфора и желязото. Етеричното масло е от  2.4 до 4%, което  се състои от карвон, лимонен, миристицин, феландрен, апиор, кумарин, кафеена, феруланова и хлорогенова киселина, тлъсто масло и др.
    Действие и приложение. Плодовете на копъра тонизират лигавицата на стомаха, действат диуретично, газогонно, имат  успокоителен и лактогонен ефект. Използва се при лека форма на хипертония, профилактика при стенокардия, безсъние, чревни колики. Копърът повишава апетита и подобрява храносмилането. При остри и хронични бронхити, стимулира отхрачването. Плодчетата се използват под форма на запарка - 3-6 ч. л. счукани плодове от копър  се заливат с 400 мл. кипяща вода, киснат 1 час. След прецеждане се приема по 60-120 мл. 3 пъти дневно след ядене. Могат да се вземат  и ситно счукани плодчета по 1 г. с малко вода 3 пъти дневно или етерично масло по 10-15 капки 3 пъти дневно на бучка захар. (доц. д-р Ц. Цолов, уролог и хирург, в-к "Зн.", бр. 41 - 2001 г.)

7. Противоотрова, особено в комбинация с чист пчелен мед. Особено полезен е при камъни в бъбреците и пикочния мехур, болести на стомаха с оригвания, заболявания на червата, съпроводено с запек, ограничава гниенето в червата, тонизира стомашната лигавица, стимулира отделянето на стомашен сок, успокоява нервната система, с добър ефект при безсъние, профилактично за стенокардия и бронхиална астма. Еднократната доза да не превишава 24 г. При стомашни колики 1 с. л. стрито на брашно семе се вари в 1 ч. ч. вода 5 мин. Пие се топло преди ядене. При жлъчни и бъбречни заболявания 1 с. л. изсушени и стрити листа от копър или 3 с. л.  пресни листа се приемат с кисело мляко 3 пъти дневно 15-20 мин. преди ядене. Колики при кърмачета 1 ч. л. плодчета се попарват с ч. ч. вода, киснат 10 мин. и се дава по 1-2 ч. л.  преди и след кърмене. Бурканчета от детски храни се пълнят с нарязан ситно копър, обилно поръсен със сол, и се затварят добре; в хладилник могат да се запазят до новата реколта. (дн. •1, стр.150)

8. Копър срещу болки при колит. В плодовете на копъра има вещества, които отпускат спазмите на гладката мускулатура на червата, жлъчния и пикочния мехур и се използват при колитни болки, газове и болезнено уриниране. Рецепта: 1 чаена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 500 мл. вряща вода и кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша 15 мин. преди хранене 4 пъти дневно. (в-к "Здр. в-к за пенс.”, бр. 9 – 2002 г.)

9. Древните египтяни, гърци, римляни и китайци са лекували с  копър стомашни проблеми. Използва се при загуба на апетит, бронхит, настинка, кашлица, температура, възпалено гърло, проблеми с черния дроб и жлъчката, при разстроен стомах, а в азиатската медицина като средство срещу гръдна конгестия, чревни газове, лош дъх и кожни заболявания. От семената на копъра може да се приготви чай. За да успокоите разстроения стомах, киснете в продължение на 10 мин. 2 ч. л.  счукани семена копър в чаша вряла вода. Пийте до 3 чаши дневно или вземайте 3 пъти по 1/2-1 ч. л. тинктура от копър. След обилно хранене изпийте 1 ч. чай за подобряване на храносмилането. Обичайната дневна доза е 3 г. семена или 2-6  капки масло от копър. Прекият контакт на кожата със сока от свежото растение може да я накара да реагира зле на слънчевите лъчи. (маг. фарм. Латинка Янева, в-к "Л.", бр. 34 - 2001 г.)

10. Плодът на копъра съдържа етерично масло от 2.4 до 4 %. Действие и приложение: плодовете тонизират лигавицата на стомаха, действат газогонно (карминативно), диуретично, спазмолитично, седативно, лактогонно. Използват се при леки форми на хипертония, профилактично при стенокардия, гръдна жаба, безсъние, метеоризъм и колики в червата, за подобряване на апетита и храносмилането. Три-четири ч. л. счукани плодове се заливат с 400 мл. вряща вода и киснат 1 час. Приема се 60-120 мл.  3 пъти след ядене. Могат да се вземат и ситно счукани плодчета по 1 г.  с малко вода 3 пъти дневно или етерично масло от копър 10-15 капки 3 пъти на бучка захар. (в-к "Д-р", бр. 6, стр.15 - 2003 г.)

11. Семената на копъра запазват кълняемостта си до 3 години.

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 20:51:30 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright