Колективна онлайн медитация за прочистване на енергийното поле около България
(Всеки Понеделник, Сряда и Неделя от 22:00ч.)

Страници: [1]   Надолу
Сподели тази тема във Facebook Сподели тази тема във Facebook
Автор Тема: Обикновена коприва  (Прочетена 3933 пъти)
Админ
Дидо
Неактивен Неактивен

Публикации: 1133

• Град: Варна
  • dean.radnev
    « -: Февруари 09, 2011, 21:33:28 »

Обикновена коприва (Urtica dionica)
    (жарка, жулка, париче, жиговица, жилка, цикинда-циг.)

1. Внимание! Повишава кръвното налягане, ускорява съсирването на кръвта и ускорява образуването на тромби, намалява мъжката потентност. Да не се прекалява с нея при възрастни хора. (•27, стр. 58; дн. •1, стр. 38)

2. От листа и коренището чаят  е отлично средство при катар на дихателните органи, очиства червата, стомаха и бъбреците, засилва обмяната на веществата и отделя чрез пикочта вредните продукти. С хвойна и живовляк чаят лекува стомашни и чревни рани. Заедно с киселец може да се употребява сутрин и вечер като кръвопречистващо средство. Тинктура от пресни счукани листа в зехтин при кръвни и гнойни рани. При пърхут  4 шепи млада изсушена и стрита на прах коприва се вари в 1 л. вода  и 1 л. добър оцет 15 мин. Тази вода се засилва, като се прибави 1 шепа корени от коприва  и репей и се вари още 20 мин. За запазване на водата по-дълго време - на 1 л. от отварата се прибавя по 100 мл. чист спирт. (д. 1 – 47 стр.)

3. Препаратите от коприва са противопоказани при хора с повишена съсирваемост на кръвта, при болни от хипертония, при кръвотечения, предизвикани от кисти, полипи, тумори. (Ф-7)

4. Корените от коприва се използуват при възпаление на простатната жлеза. Листата подобряват обмяната на веществата, при камъни  в бъбреците, пресен сок от листата понижава кръвната захар. (кн. •44)

5. Действува противоревматично, кръвоспиращо, намалява кръвната  захар, при ставни забалявания, мускулни болки, изтощение,  малокръвие, бъбречни и чернодробни заболявания, язви, авитаминози, виене на свят, главоболие, епилепсия, нервни припадъци, задух, жълтеница. (кн. •47, стр. 122)

6. Копривата съдържа трите основни компонента, които предпазват организма от рак. Заедно със здравеца може да се използва за намаляване на кръвната захар при диабет, а розовият конкрет - за колит, язва и атеросклероза. (Пенчо Буров, фирма "Буров ООД")

7. Стимулира действието на еритропорезата, хемороидални кръвотечения, засилва основната обмяна  и има добър ефект при диабет чрез стимулиране на панкреаса. Прилага се при анемии, хиповитаминози, мускулен и ставен ревматизъм, атеросклероза, жълтеница, чернодробни и жлъчни заболявания и др.
    Две с. л. дрога се слагат в 500 мл. вода и врат 5 мин. Пие се по 100 мл. 4 пъти преди ядене.
    Семената заедно с връхните части се препоръчват при захарен диабет - 2 с. л. в 1 буркан кисело  мляко - изяжда се на 3 пъти след ядене.
    За усилване на сърдечния мускул се прилагат  корените - по 1  с. л.  корени и кръвен здравец се слагат в 600 мл.  вода, ври 10  мин. Изпива се на 4 пъти преди ядене. Взема се с  мед. (доц. д-р Ц. Цолов, в-к "Зн.", бр. 9 – 2000 г.)

8. Сок от коприва се прави, като листата се потопяват в студена подсолена вода, след това се измиват в гевгир под течаща вода. Прави се сок със сокоизстисквачка или се пасира с миксер (с ножчето) и се прецежда. Дневната доза е до 100 мл. За сироп: 1 л.  сок и 2 кг. захар се варят на умерен огън около 15 мин. Взема се по 2-3 лъжици между храненията.
    Чай - при анемия, хепатит или камъни в пикочният мехур - в 1 л.  вода се варят 50 г.  листа. Приготвя се вечер, а сутринта се прецежда и се пие вместо вода през деня. При някои видове алергии се пие чай от листа и корени. В 200 мл.  вода се поставят по 1 ч. л.  листа и корени. Пие се вместо вода най-малко 10 дни.
    Семе от коприва: за лечение на гушавост. В 1кг. чист билков мед се прибавят  20-30 г. семена. Оставя се 20 дни.
    Извлек с ракия: две шепи свежи листа от коприва се слагат  в 1 л.  силна ракия. Престоява 30 дни, като се разклаща ежедневно. Използва се при  кръвохрачене, болки и парене в стомаха и  червата. Пие се по 1 ракиена чашка сутрин на гладно и 1 час преди вечеря.
    Варени листа за налагане  върху труднозарастващи рани. (в-к "Л.", -бр. 10 – 1998 г.)

9. Коренищата се вадят, преди да започне развитието на растението (март или късна есен, ноември), сушат се на слънце. Листата се берат по време на цъфтенето, сушат се на слънце до завяхването, а след това на сянка. Изсушените листа трябва да са тъмнозелени отгоре и по-светли отдолу. Листата съдържат около 200 мг. витамин С, витамин К, В-2, каротин, мравчена киселина, хистамин, желязо, танини и др. Билката действа общоукрепващо, кръвоспиращо, противоалергично, противоревматично и противоанемично. Използва се за лечение на кръвотечения, при общо отслабване, анемия, копривна треска, астма, жлъчни и чернодробни заболявания, захарна болест, ревматизъм. (в-к „Втора младост", бр. 15 - 2002 г.)

10. Срещу анемия, задръжка в уринирането, възпаление на пикочните канали, помага при ставен и мускулен ревматизъм, смущение в обмяната на пикочната киселина, екземи, копривна треска, жлъчни и чернодробни заболявания, хемороиди, запек, стомашни колики, повръщане, смущения в храносмилането, секреция в дихателните органи, косопад.
    Употреба: 3 чаени лъжички (около 5 г.) изсушени листа се запарват в продължение на 10 мин. в 2 чаши вода. Пие се на глътки през деня. Външно: при косопад – 100 г. дребно натрошени листа се запарват половин час в 500 мл. вода и 500 мл. оцет. С тази течност се измива главата половин час преди лягане. (кн. •56, стр. 45)

« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 22:16:33 от Стела » Активен

Страници: [1]   Нагоре
    Отиди на:  

Подобни теми:
    Заглавие Започната от Отговори Прегледи Последна
    публикация
    Бяла мъртва коприва
    Даровете на природата
    Админ 0 2646 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 13:42:52
    от Админ
    Калуна обикновена
    Даровете на природата
    Админ 0 1302 Последна<br />публикация Февруари 09, 2011, 20:00:47
    от Админ

Бог е Любов и е в мен, аз съм Любовта и с Бога в едно цяло с вярата и упованието в Бога аз съм неговото най-достойно проявление, за което той ме обича и облича в ризница от Любов, която да ме пази и закриля от всякакви зли сили и вмешателства в живота ми и в мен самия! Амин
    Ширинан | Психолог  © Copyright